Mal Sahibi Hayattayken Tapuya Şerh Konabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "32 yaşında 3 yıllık evli bir kadınım. Öz babam 2001’de ikinci evliliğini yaptı. Ben üvey annemi çok seviyordum. Ancak 2017’de ben evlenip kendi evime geçtikten sonra gerek söylemleriyle gerek hal ve hareketleriyle babamı bana düşman ederek aramızı bozdu ve babam beni her yerden engelleyerek görüşmeyi kesti. Ben evlenmiş evlat olarak, babamın onların oturduğu evi üvey annemin üzerine yapmaması için tapuya şerh koydurabilir miyim? Mallarının üzerindeki hakkımı korumak için ne yapabilirim? Babam 64 yaşında" sorusunu cevapladı.

Mal Sahibi Hayattayken Tapuya Şerh Konabilir mi?

Okuyucumun sorusu biraz uzun görünüyor ama yanıt çok kısa. Babanız hayatta olduğu sürece hiçbir şey yapamazsınız. Cevap bu kadar. Evet herkes sahibi olduğu mal varlığından yasalara aykırı olmamak kaydı ile dilediği gibi tasarruf eder. İster atar ister satar.

Tabii bunu bir deyim olarak söyledim ama bir gerçektir ki dilediğine satar, dilediğine bağışlar, dilerse paraya çevirir, o parayı da istediği gibi harcar.

Yukarıdaki kısa yanıtın açılımı bu. Ancak, babanızın durumunda olan birinin mal varlığına müdahale, onun vefatından sonra söz konusu olur. Şayet gayrimenkulünü bağışlamışsa, okuyucum durumunda olan mahfuz hisseli mirasçı, mahfuz hissesine yani saklı payına tecavüz edilen bölümün kendisine iadesini ister.

Şayet satış gibi gösterilip bağış yapılmışsa bu defa miras payının tamamını ister.

Bunun için de ancak vefattan sonra dava açmak gerekir. Bunların dışında babanız hayattayken öyle tapuda tedbir veya satış yasağı veya tasarrufunu engelleme gibi bir girişiminiz olamaz. (Biliyorsunuzdur umarım babanızın vefatı halinde mal varlığının dörtte üçü sizin, dörtte biri ikinci eşinin.)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güler meral
Güler meral - 11 ay Önce

Suan hayatta olan babamdan dul olmam sebebiyle onun maaşından yararlanabilir miyim?

EMLAK GÜNDEMİ: Hayatta olan babanın maaşından yararlanamazsınız.

Senem gül
Senem gül - 11 ay Önce

Benim mal varlığımı bende habersiz araştıran kardeşim ve babam bu suça giriyom açıklamasını yapsanız memnun olurum

EMLAK GÜNDEMİ: Kişisel Verilerin Korunması Kanuna aykırı bir durum. Şikayetçi olabilirsiniz.

aylin koral
aylin koral - 10 ay Önce

yaşayan babamın tarlayı satıp satılmadığını tapudtapudan öğrenme hakkım varmı

EMLAK GÜNDEMİ: Tapu kimin adına tescilli ise sadece o kişi öğrenebilir.

Melis Yılmaz
Melis Yılmaz - 9 ay Önce

Merhaba, babam annem öldükten sonra evlenmeyi düşündüğünü söyledi fakat kendisi kolay kandirilabilecek biri. Bir evi var haberimiz olmadan kendisini evlilik vaadiyle kandıracak kişinin üzerine yapabilir, satabilir bunu engellemek için tapuya şerh koydurabilirmiyim, kısacası ne yapmalıyım?

EMLAK GÜNDEMİ: Kişi malını dilediği gibi tasarruf edebilir. Sizin babınızın malları üzerinde tasarruf hakkınız yok. Eğer babanız razı ise evleneceği hanımefendi ile evlilik sözleşmesi yapabilir. Tabi bunu karşı tarafında kabul etmesi gerekir.

Ahsen Aykut
Ahsen Aykut - 9 ay Önce

2 ekimde babamı kaybettim annemle ayriydi halam ve diğeri eşten olan cocuklari kardeşlerimi ve beni kapı dışarı ettiler ve kilidi degistirdiler.buna hakları varmı şerh koydurabilirmiyim ?

EMLAK GÜNDEMİ: Babanıza ait evden sizi çıkarmaya hakları yok. Ancak dededen kalma miras ise sizin de payınız var ve yine sizi evden çıkarmaya hakları yok. Konuyla ilgili mahkemeye başvurmanız gerekiyor.

Tuğçe sert
Tuğçe sert - 8 ay Önce

Eşimin annesinin ikinci evliliği kocası oğuluna kızlarına ev ve para vermiş eşinin olan kızına üzerine ev yapmış karısının üzerine ev yapmamış ve eşinden olan üvey kız ve oğluqnq birleyen kalmasın diye yapmadım diyor ne yapmamız gerekiyor

EMLAK GÜNDEMİ: Kendi mallarını dilediği gibi tasarruf edebilir.

Güngör
Güngör - 7 ay Önce

Annemin annesi sağken dayılarım taşınmazları kandırıp satıyorlar anneme hak vermiyorlarkalan taşınmazları nasıl şer koydurabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Sadece kalan değil satılan mallar üzerinde de hakları olduğundan tapu iptaline gidecek miras kaçırma davası açma hakkı da mevcut.

Güngörkeser
Güngörkeser - 7 ay Önce

Annemin annesi sağken dayılarım taşınmazları satıyorlar anneme hak vermiyorlar kalan taşınmazlara şerh koyabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Sadece kalan değil satılan mallar üzerinde de hakları olduğundan tapu iptaline gidecek miras kaçırma davası açma hakkı da mevcut.