banner53

Mahkum Evini Satabilir mi?

Cezaevindeki hükümlünün üzerine olan evin satışı nasıl yapılır?

Mahkum Evini Satabilir mi?

Medeni Kanunun 407. maddesine göre, bir sene ve daha uzun süreli özgürlüğü bağlayan bir cezaya mahkum edilmiş her reşit kimse için vasi atanması gerekir.

Hükümlü kişiye mahkemece vasi atanması ve vasinin tapu müdürlüğünden vesayet hükümlerine göre talepte bulunması gerekli ve yeterlidir.

Vasi Tayini için Dilekçe Örneği

.... MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI : 

TC NO : 

ADRES :

DAVALI : 

HÜKÜMLÜ :

DAVA :VASİ ATAMASI

AÇIKLAMALAR :

... ceza evinde tutuklu bulunan ………………... Tutuklu ve hakkı kısıtlı olduğu için kendi işlerini yapamıyor. Hükümlü durumda olup resmi kurum ve kuruluşlarda yapılması gereken işlerini takip etme hakkından yoksundur.

Kendisinin veraset işlemlerini yapmak, resmi kurum ve kuruluşlarda temsil etmek ve tüm banka işlemleri vs. işlemleri için vasilik kararı gerekli olduğundan, iş bu davanın verilmesi zorunlu olmuştur.

DELİLLER : Nüfus Kayıt Örneği

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerle , tutuklu olan kardeşim ………………’ya vasi olarak atanmama karar verilmesini arz ve talep ederim.    …./…./….

Saygılarımla,

DAVACI:………………

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER