Köye Ev Yapmak için İzin Gerekli mi?

Köy evi yaparken gerekli izinlerle ilgili bilgiler Plansız Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde yer almakta. Peki köye ev yapmak için gerekli izinler neler?

Köye Ev Yapmak için İzin Gerekli mi?

Köylerde ev yapma şartları, belediye mücavir alan sınırları dışında planı bulunmayan köy ve mezraların yerleşik alanları ile belediye ve mücavir alan sınırları İçinde ve dışındaki yerleşme alanı dışında kalan (iskân dışı) alanlarda farklılık gösteriyor.

Kırsal alan imar yapı ve yönetmeliklerine göre, köy yerleşim alanlarında ev yapmak için, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturan şahıslar başvuruda bulunabilir.

İlçe Özel İdaresi’ne başvurusu yapılan köyde ev inşaatları için gerekli belgeler:

Yapı izin dilekçesi

Tapu belgesi

Koordinatlı plan örneği (Kadastro’dan)

Nüfus cüzdanı

İkametgah

Yapılacak yapının yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti kararı.

Köyde yaşayan ve sürekli ikamette bulunan kişiler, bu belgelerin temini ile başvuruda bulunabilirler.

Köyde Ev Yapmak için Gerekenler

İlçe Özel İdaresi’nden projenin onaylatılması ve gerekli olan izin yazısının alınması ile, inşaata başlanması için karar gereklidir.

Köy İhtiyar Heyeti kararı alınarak, alınan belgenin İlçe Özel İdaresi’ne iletilmesi gereklidir.

Yeni yasalara göre çeşitli yapıla için ruhsat gerekmiyor. Köy alanlarında yapılan bakkal, berber gibi köy halkına hizmet verecek olan yapılar için yapı ruhsatı alınması gerekmiyor.

İlgili kanunda belirtilen kapsamlar ve ruhsat gerektirmeyen yapılar hakkında bilgi edinerek, ruhsata gerek olmadan inşaata başlanabilir.

Fakat ev yapmak ve yaşam alanları inşası için yapı ruhsatı alınması gereklidir.

Köy alanlarında yapılması planlanan evlerin tamamı, bahsedilen köylerde yaşayanlar ve sürekli ikamet halinde olan tapu sahipleri için geçerlidir.

Arsa tapusuna sahip olan kişileri İlçe Özel İdaresi’ne doğrudan başvuru yaparak, gerekli belgelerin temini ile yapı izni ve ruhsatı alabilirler.

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’nde belirtilen; Belediye mücavir alan sınırları dışında planı bulunmayan köy ve mezraların yerleşik alanları ile belediye ve mücavir alan sınırları İçinde ve dışındaki yerleşme alanı dışında kalan (iskân dışı) alanlarda farklılık gösteren koşullar bulunmaktadır.

Bahsedilen alanlarda uygulanacak ve uygulanan esaslar; ilgili yönetmeliğin 49, 50, 51 ve 52 numaralı maddelerinde belirtilmiştir.

Diğer kapsamları ise 53, 54 ve 55. Maddelerde, tüm içerikleri, ayrıntıları ve prosedür ölçülerinde belirlenmiştir.

Köyde yapı şartları olarak belirlenen esaslara uygunluk dahilinde, köyde ev yapma izinleri alınabilir ve inşaatına hemen başlanabilir.

Köye Ev Yaptırmanın Maliyeti (2021)

Köye ev yaparken evin planına, kullanacağınız malzemelerin çeşidine göre çok faklı maliyetlere ulaşabilirsiniz. Ama biz size ortalama üzerinden bir hesap yapacağız.

En azından bu size işe başlamadan önce bir fikir verebilir. Buna göre 100 metrekarelik bir köy evi için karşılaşabileceğiniz giderler şu şekilde:

Proje giderleri (elektrik projesi, statik proje, proje çizimi , mekanik tesisat proje çizimi, zemin etüt raporu): Yaklaşık olarak 20 - 25 bin lira 

Kaba inşaat bedeli: Yapacağınız köy evi yığma tuğla, ahşap ya da farklı bir çeşitte olacağı için bunların kaba inşaat bedeli farklılık gösterebilir.

Bu noktada metrekare başına 2.000 lira ile 4.000 liraya kadar farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Yani 100 metrekare bir köy evinin kaba inşaatı size minimum 200 bin liraya mal olmaktadır.

Evin yapımında bu iki faslı atlattıktan sonra eviniz kabaca oluşmuştur artık.

Şimdi sizi karşılayacak gider kalemleri genel olarak şu şekilde olur:

Elektrik- su işçiliği,

Pencere ve kapılar,

Mutfak dolapları,

Boya,

Fayans, klozet, lavabo ve duşakabin,

Zemin kaplaması

Bütün bu giderler için de yaklaşık olarak bir fiyat vermemiz gerekirse 50 - 100 bin lira arası bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. Bu aralığın fazla olması kullanılacak malzemelerin kalitelerindeki değişkenlikten kaynaklanmaktadır.

Şimdi bütün bu gider kalemlerini topladığımızda anahtar teslim bir köy evi size yaklaşık olarak 220 bin lira gibi bir fiyata mal olmaktadır. (Fiyatlar bir çok etkene göre değişiklik gösterebilir.)

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2021, 03:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER