banner53

Kooperatiflerde Hisse Devri Nasıl Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Anneme ait bir kooperatif hissesi vardı. Kooperatif binaları yaptı, fiilen teslim etti ama tapularını henüz çıkarmadı. Annem de dairesini teslim aldı. İhtiyacım olduğu için orayı bana tahsis etti. Ben dairede oturmaya devam ederken, annem vefat etti. Bu halde kardeşlerden biri hariç, diğerleri kooperatif hisselerini noterde bana devretti. Bu kardeşim benden devir için 100 bin lira istiyor. Bu durum karşısında diğer kardeşlerimin de ‘daha düşük bedelle devir yaptıkları’ iddiası ile benden fark isteme hakları doğar mı? Devir sözleşmesini feshedebilirler mi? " sorusunu cevapladı.

Kooperatiflerde Hisse Devri Nasıl Yapılır?

Kooperatif ortaklıklarında, ortaklığın devri yazılı şekle bağlı olarak yapılır. Bunun için noter devir sözleşmesi şart değildir. Bu sözleşmeye bir bedel yazmak da gerekmez.

Hisse devirlerinde; devredenle devralan karşılıklı olarak düz beyaz kağıda, hissenin devredildiğini yazar ve devreden imzalar. Bu hisseyi aldığını beyan eden de bunu metne yazar ve o da altını imzalar.

Bu devir sözleşmesi kooperatif yönetim kuruluna verilir ve yeni ortak pay defterine kaydedilerek, devir işlemi tamamlanır.

Bu devir sözleşmesinin noterde yapılmasının bir amacı, ileride imza inkarını önlemektir.

Dikkat edilirse; okuyucumun kardeşleriyle yaptığı, annelerinden kalan miras payını okuyucuma devrettikleri hususunda bir anlaşma olup, benzer nitelikler taşır. Dolayısıyla okuyucumun hisse devir sözleşmesi noterde yapılmış, kooperatife sunulmuş ve bu iş artık o kardeşler açısından bitmiştir.

Ancak bir kardeş kalmış, onunla da hisse devri konusunda bir anlaşmaya gerek duyulacaktır. Durumun tek kardeşe kalmış olması diğerlerine emsal teşkil etmeyecek, bedeli ileri sürerek devir sözleşmesinin iptalini talep edemeyeceklerdir.

İmza yönünden, sözleşmenin noterde yapılmış olmasından dolayı da bu husus yani imza inkarı ihtimali bertaraf edilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER