banner53

Kooperatif Sitelerde Yönetim Nasıl Belirlenir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kocaeli’nde 40 daireli müstakil sitenin yönetimini 10 yıllığına inşaat şirketi yönetim planında almış. İnşaat firması bir danışman bulmuş aylık maaşını 3 bin lira olarak belirlemiş. İnşaat şirketinin bıraktığı su ve elektrik borçlarını ödemişler. Hepsini tabii ki bizim aidatlarımızla. Ben bugüne kadar yapılan her şey için karar defterine şerh mi koyayım? Hangi mahkemeye bireysel olarak başvurabilirim?' sorusuna cevapladı.

Kooperatif Sitelerde Yönetim Nasıl Belirlenir?

SİTE YÖNETİMİ MÜTEAHHİT TARAFINDAN BELİRLENMİŞ

SORU: Kocaeli’nde 40 daireli müstakil sitenin yönetimini 10 yıllığına inşaat şirketi yönetim planında almış. Biz okumadan imzalamış sayılıyormuşuz maalesef! İnşaat firması bir danışman bulmuş aylık maaşını 3 bin lira olarak belirlemiş. 3 güvenlik, 1 bahçıvan işe almışlar. SGK ve vergi numarası almışlar. İnşaat şirketinin bıraktığı su ve elektrik borçlarını ödemişler. Hepsini tabii ki bizim aidatlarımızla. Ben bugüne kadar yapılan her şey için karar defterine şerh mi koyayım? Hangi mahkemeye bireysel olarak başvurabilirim?

KOOPERATİF SİTELERİNDE YÖNETİM

CEVAP: Okuyucumun karşılaştığı olay gerçekten problem. Ancak yeni inşa edilen kooperatif sitelerinde büyük çoğunlukla yönetim planında buna benzer hükümler yer alıyor. “Sitede yöneticilik 10 yıl (veya bir başka uzun süre) müddetle kooperatif tarafından yürütülecektir.” Ancak böyle bir hüküm geçersizdir. Zira Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre; yönetici kat malikleri tarafından bir yıllığına seçilir.

GEÇERSİZ BİR TAYİN!

Okuyucumun anlattığı olayda yönetici kat malikleri tarafından seçilmemiş, üstelik bir yıllığına değil 10 yıllığına seçilmiş. Yani geçersiz bir tayin (dikkat ederseniz buna seçim demiyorum, bu bir tayin). Müteahhidin harcamaları ise site aidatlarından ödenmiş, bu da yanlış. Bu durumda müteahhit halen siteye borçlu.

GEÇMİŞE DÖNÜK MUHALEFET ŞERHİ KONUR MU?

Peki okuyucum buna karşı muhalefet şerhi koyabilir mi? Muhalefet şerhi toplantılarda alınan kararlar için, kararların altı imzalanırken imza hanesine koyulur. Bunun için kat malikleri kurulu kararları mutlaka toplantıya katılanlar tarafından imzalanmalıdır, pana imza yetkisi verilmez. Peki geçmişe yönelik muhalefet şerhi konulamayacak ise ne yapılabilir?

Bu durumda gerek yöneticilik kararının yoklukla malul olduğunun tespitine dair bir dava ve yine müteahhidin haksız harcamalarına karşı bir dava söz konusu olabilir. Bunu kat malikleri kurulunun kararı ve yetki vermesi ile seçilecek yönetici de açabilir, bağımsız bölüm maliklerinden herhangi biri de açabilir. Bu dava sulh hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER