Konuta Aile Şerhi Nasıl Koydurulur?

Takvim Gazetesi yazarı Avukat Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, 'Evimizin tapu kaydında aile şerhi var. Satış gerçekleştirmek zorundayız fakat eşim bu işleme onay vermiyor. Ne yapabilirim?' sorusuna cevapladı.

Konuta Aile Şerhi Nasıl Koydurulur?

AİLE KONUTU ŞERHİ NEDİR? NASIL KOYDURULUR?

Aile konutu, eşlerin çocuklarıyla beraber oturmak için birlikte seçtikleri, yaşamlarını sürdürdükleri, herkesçe bilinen ve belirlenebilen yerleşim yeridir. Aile konutu; barınma ihtiyacını karşılayan, aileyi bir arada ve ayakta tutan ekonomik değerinin yanı sıra manevi değeri de bulunan bir gayrimenkuldür.

Konulan aile konutu şerhi ile, aile konutu olarak kullanılan gayrimenkule ilişkin kira sözleşmesi veya mülkiyet hakkı malik veya taraf olmayan eşin rızası olmadıkça devredilemez ve konut üzerindeki haklar sınırlanamaz. Aile konutu şerhi için eşlerden biri veya her ikisinin ilgili tapu müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Bu işlem için merkezi nüfus idaresi sisteminden veya nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim yeri belgesi ile medeni hali gösterir nüfus kayıt örneği istenmektedir.

MENFAATİ KORUMAK İÇİN HAKİM DEVREYE GİRER

"Evimizin tapu kaydında aile şerhi var. Satış gerçekleştirmek zorundayız fakat eşim bu işleme onay vermiyor. Ne yapabilirim?"

Ailenin menfaatinin söz konusu olduğu durumlarda satışa rıza göstermeyen eşiniz için hakim müdahalesi talep edebilirsiniz. Bunun için aile mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 10:57
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc