Konut Yapı Kooperatiflerinde İbralaşma

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Bir konut yapı kooperatifine üye oldum. 2013’te bir blok bitti. Daireler kura ile dağıtıldı. Kurada bana da bir daire çıktı. Kalan borcu ödeyerek evin tapusunu aldım ve 1 Nisan 2015’te ibralaşarak kooperatiften ayrıldım. Geçen sürede kooperatif başkanı değişti ve bir ay kadar önce başkan beni arayarak ‘yüzde 10’luk bir meblağı ödemeden ayrıldığımı, bu bedeli şimdi ödemem gerektiğini’ söyledi. Aradan 5 yıl geçti. Benden bu parayı alabilir mi?" sorusunu cevapladı.

Konut Yapı Kooperatiflerinde İbralaşma

Size doğrudan doğruya 'bu parayı alır' veya 'bu parayı alamaz' diye bir yanıt veremeyeceğim. Zira köşemi takip edenler artık biliyor ki hukuki bir ihtilafta eldeki belgeler, belgelerin tarihi, belgelerin metni ve hakimin görüşü neticede önemli rol oynar.

Bu nedenle ben hukuki durumu açıklayayım, okuyucum bir kanaat sahibi olsun. Okuyucum sorusu içinde ‘ibralaştık’ kelimesini kullanmış.

Yani dairesini teslim aldıktan sonra kooperatif ortaklığından ayrılmış, ayrılırken de kooperatifle ibralaşmış. İbralaşma sözlü olmayacağı için ben bunun yazılı hale geldiğini kabul ediyorum.

İbralaşma konusunun kooperatife olan borçları kapsadığını düşünerek, ibranın borçtan kurtulma nedeni olduğunu söyleyebilirim.

Bir kimse belli bir borçtan ibra edildiyse artık o borç nedeni ile kendisinden talepte bulunulamaz.

Belli borç derken ısrarla bunu söylememin nedeni; talep edilen borç, kooperatif borcu değil de siteye veya binaya yapılan giderden okuyucumun payına düşen borç olabilir. Bu halde farklı düşünmek gerekir. 

İkinci husus, ortaklıklarda ortaklık borçlarında zamanaşımı süresi beş yıldır.

Kooperatif de bir ortaklık olduğuna göre zamanaşımı süresi beş yıl olacaktır ve bugün için okuyucumun borcu olduğu hususu gerçekse bile 1 Nisan 2015 tarihinde ibralaşıldığına göre bu tarihten önceki bir borç nedeni ile zamanaşımı süresi geçmiştir.

Dikkat ettim okuyucum, kendisine yazılı bir başvurudan söz etmiyor, sözlü bir talepten söz ediyor.

Bu husus da dikkat çekici. Hukuki sonuç doğurması için önce kendisine yazılı bir başvuruda bulunulması gerekirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Koray ışık
Koray ışık - 12 ay Önce

110 haneli bir sitede oturuyorum ve bugünlerde site yönetimi değişecek ve site başkanlığına kat mülkiyeti olmayan bir kişi otura bilirmi kat mülkiyeti bu kisinin eşine aittir bı aciklama getire bilirmisiniz

EMLAK GÜNDEMİ: Site veya apartman yöneticinin kat maliki olma şartı yoktur. Kat maliki olmayanlar sadece oy kullanamaz ama yönetici olabilir.

M.Kaya
M.Kaya - 11 ay Önce

Kentsel dönüşümden sonra yeni sitemize taşınmaya başladık,toplantı yasağı var,genel kurulu toplaamıyoruz,şuan 8_10 aile oturuyor,site giderleri başladı,elektrik,şu,asansör bakımı gibi,oturma ruhsatı alınmadı,nasıl bir yol izlemeliyiz,komisyon kurulup çoğunluk sağlanana kadar görev yapabilirmi?

EMLAK GÜNDEMİ: Geçici yönetim belirlenerek kat maliklerinden imza alınıp bina işleri yürütülebilir.

Necla Konukçu
Necla Konukçu - 9 ay Önce

Merhaba, 451 haneli bir sitede Nisan 2020 de oturum başladı fakat site yönetimi 1 yıl dolmadan aidatlara zam yaptı ve hatta ocak - şubat aylarının zam farklarını da mart ayına yansıtmış. Yasal olarak 1 yıl dolmadan zam yapması mümkün müdür acaba Şimdiden ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla- Necla Konukçu

EMLAK GÜNDEMİ: Aidat artışı yılda bir kez yapılır diye bir kanun yok. Ancak yönetici kendi kendine aidat artışı yapamaz. Kat malikleri kurulu toplantısında aidat artış oranı toplantıda oylamaya sunulur kabul edilirse artış yapılır. Bu durumda yılda bir kez toplantı yapılıyorsa zamda bir kez yapılmış olur. Yöneticiniz toplantı yapmadan zam yapmışsa (yönetim planı ya da kat malikleri kurulunda aksi bir karar yoksa) bu zam geçerli değildir.

SIRADAKİ HABER