Konut Kredisi Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Konut edinmek için en sık kullanılan yöntemlerden biri konut kredisi kullanmak. Bu yolla ev sahibi olan yüz binlerce insan halen oturdukları evin kredi taksitini ödüyor. Peki işsiz kalmanız veya başka nedenlerle taksit ödemeleri aksarsa ne olur?

Konut Kredisi Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Bankalar taksitlerdeki gecikmenin başlangıcından itibaren sizinle iletişime geçer.

Süreç şöyle ilerler:

-- Banka, ilk taksit gecikmenizi telefon, mesaj, e-posta gibi iletişim bilgilerinizin bir ya da birkaçını kullanılarak size bildiriyor.

-- Kısmi ödeme yaptıysanız, yine gecikme sayıldığı için iletişim kanalları ile bildirim yapılıyor. 

-- Beraberinde bu gecikmenizin Kredi Kayıt Bürosuna gönderiliyor ve geç ödemeniz tüm finansal kurumlar tarafında görülüyor.

-- Genellikle ilk iki taksit ödenmemesi durumda, kayıtlı adreslerinize ihbarname gönderiliyor.

-- İhbarnamede verilen süre sonunda ödeme yapmamanız durumda (genellikle bu süre 30 gündür) yasal süreç başlatılıyor.

-- Yasal süreç başlatılması ile kredi dosyası bankanın ilgili avukatı veya bazı bankalarda takip birimlerine aktarılıyor ve bu süreçten sonra banka ile değil, bu birim veya avukat ile muhatap oluyorsunuz. Ayrıca bu sürecin başında genellikle haciz işlemleri de başlatılmış oluyor.

-- Kredi borcunuzu ödememeniz veya haciz yolu ile tahsil edilememesi durumunda, çoğu banka kredi borcunu BDDK tarafından lisanslanmış varlık yönetim şirketlerine devir ediyor. Varlık yönetim şirketlerine devir işlemi, yasal işlemler başlatıldıktan genellikle bir yıl sonra yapılıyor. Bu süreçten sonra alacaklı varlık yönetim şirketi oluyor ve borcunuzu onlar takip etmeye başlıyor.

GECİKEN ÖDEMELER KREDİ NOTUNUZU ETKİLİYOR

Geciktirdiğiniz ödemeler aslında sadece süreç içerisindeki kredinizi etkilememektedir. Aynı zamanda kredi sicilinize de olumsuz bir not olarak düşerek ileriki dönemlerde yapacağınız kredi başvurularınızı da etkilemektedir.

Unutmamak gereklidir ki bankalar ödeme düzeninize ve büyük oranda bunun sonucunda oluşan kredi notunuza bakarak sizi değerlendirir. Eğer kredi ödemelerinizde gecikmeler varsa, bu değerlendirme sonucunda yeni kredi kullanma ihtimaliniz oldukça az olabilir. Ayrıca bozulan kredi sicilinizin düzelmesi de zaman alacaktır. Bu yüzden “Geciken taksitlerimi sonra öderim, kredi notumu düzeltirim” düşüncesine kapılmadan ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat etmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 13:17
YORUM EKLE