Konut Kredisi ile Alınan Ev Satılabilir mi?

Faizlerin düşmesiyle birlikte kredi ile ev satın alma son aylarda rekor düzeyde arttı. 20 yıla kadar uzayan kredi taksitleri bitmeden evi satmak gündeme gelebilir. Peki, üzerinde bankanın ipoteği bulunan ev satılabilir mi?

Konut Kredisi ile Alınan Ev Satılabilir mi?

Hürriyet'te yer alan habere göre, Türkiye’de konut almak isteyenlerin çoğu kredi kullanıyor. Satılan her 100 konuttan 35’i kredi ile alınıyor. Konut kredileri 5-10 hatta 20 yıllık uzun vadelerle çekilebiliyor. Kredinin çekildiği banka, borcu bitene kadar evin üzerine ipotek koyuyor. Ancak kredi borcunun devam ettiği bu yıllar içerisinde evin satışı da gündeme gelebiliyor. Kredi borcu olan evin satışı mümkün mü? Bu sorunun cevabı evet, hatta birden fazla yolu var.

ALICI DA KREDİ KULLANACAKSA

Kredi borcu olan evi almak isteyen kişi de konut kredisi kullanacaksa, işlemlerin büyük çoğunluğu bankalar arasında yürüyor. Alıcı önce kredi başvurusu yapıyor. Başvurduğu banka, borçlu olunan bankadan ipotek kaldırma yazısı ve güncel kredi kapama tutarını belirten yazı talep ediyor. Bu yazı geldikten sonra, taraflar tapuda devir işlemlerini yapıyor. Tapuya yeni kredi kullanılan bankanın da ipoteği konuluyor. Tapu devrinin ardından banka yeni krediyi, kredi kullanan kişiye değil mevcut borcun olduğu bankaya borç tutarı kadar gönderiyor. Kalan tutarı da kredi kullanan kişiye ödüyor. Bunun üzerine ilk bankanın ipoteği de tapudan kaldırılıyor. Yeni bankanın ikinci derece olan ipoteği birinci dereceye çıkıyor. 

ALICI NAKİT ÖDEYECEKSE

Bu yöntemde ise devreye ‘blokeli çek’ giriyor. İlk önce bankaya gidilerek güncel borç tutarı ve erken kapama cezasıyla birlikte satıcının borcu olan miktar karşılığı bankaya yatırılıyor, karşılığında blokeli çek alınıyor. Kapama tutarı haricindeki nakit de bankaya ‘blokeli çek’ karşılığında yatırılıyor. Ardından evin devir işlemi tapuda ipotekli olarak yapılıyor ve blokeli çek satıcıya teslim ediliyor. Satıcı, bu çek ile alacağını bankadan tahsil ediyor. Kredi borcu bulunan bankaya, toplam kredi kapama tutarı yatırılıyor. Tapu üzerinden ipoteği kaldırmak için de yazı alınıyor. Bu yazı ile tapu üzerindeki ipotek kaldırılıyor.

ÖNCE İPOTEĞİ KALDIRMAK GEREKİRSE 

Alıcı bu yöntemlerin hiçbirini kabul etmezse,satıcının evin üzerindeki ipoteği kaldırmaktan başka şansı yok. Bu ipoteğin kaldırılabilmesi için de satıcı, bankadan önce tüketici kredisi çeker. Ardından konut kredisi borcunu kapatıp,tapudan ipoteği kaldırır. Evi sattıktan sonra eline geçecek parayla da tüketici kredisini kapatabilir. Ancak bu durumda hem konut hem de ihtiyaç kredisi için iki kez erken kapatma cezası ödemek durumunda kalır.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 17:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahman deger
Abdurrahman deger - 9 ay Önce

Ben yaklaşık 7 ay önçe kredi ile daire aldım fakat şuan maddi olarak sıkıştığım için satmak istiyorum alıçı evin hepsine kredi çekmek istiyor ben ise tapu’da kredi çektiğim miktar kadar gösterdim ve arada çok fark var bu benim için bir sorun teşkil edermi teşekkür ederim.

EMLAK GÜNDEMİ: Sizin durumunuzda (kredi çekildiğinde) eksik beyanın tespiti daha kolay olacağında tek çıkar yol eksik beyanınız için düzeltme yaptırmanız.