Konut Kredisi Başkasına Devredilebilir mi?

“Konut kredisi başka birine devredilir mi?” sorusu kredi kullanarak ev alan kişilerde en fazla merak uyandıran konulardan biri haline geldi. Ödemelerinde problem yaşayan kişiler kredilerini farklı kişilere devretme imkanı var mı diye araştırıyor. İşte cevabı...

Konut Kredisi Başkasına Devredilebilir mi?

Hesapkurdu'nda yer alan habere göre, konut kredisi, kişiye özel olarak belirlendiğinden ve kredi koşullarının yine kişiye özel olmasından dolayı aynı koşullarda başka birine devretme işlemi, bankaların reddettiği bir uygulamadır. Devir işlemleri için mevcut kredi borcunun önceden kapatılması gerekmektedir. Bu nedenle, kredi başvurusunda bulunmadan önce kişilerin o kredi borcunun kendine özel olduğunu bilmesi gerekmektedir.

Konut kredisi devredilir mi sorusunu sorulmasına gerek kalmaması için banka seçiminde hassas davranılması gerekmektedir. Konut kredisi masraflarından, aylık kredi ödeme planlarına kadar varan süreci, tercih edilen banka ile şekillendirildiği sürece esasında konut kredisi seçenekleri arasından bütçeye en uygun olanını zaten önceden belirlenmiş olur. Bütçeyi yormayacak vade ve tutarlarda seçilen kredi türü, konut kredisi devredilir mi sorusunun gündeme gelmemesini sağlayacaktır.

Konut Kredisini Devredebilir miyim?

Konut kredisi krediyi kullanan kişi adına mevcut koşullar (faiz oranı, kredi notu, piyasa koşulları vb.) dikkate alınarak düzenlenir ve uzun bir vadeyi kapsar. Bu nedenle kredi çekerken oluşan mevcut koşullar, değişen zamanla birlikte geçerli olamayacağı için konut kredisi farklı birine devredilemez. Bu uygulama yakın akrabalık bağı olan (anne, baba, çocuk, eş vb.) kişiler için de geçerlidir.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 08:10
YORUM EKLE