banner53

Konut Ekspertiz Nedir? Ekspertiz Hizmetini Kimler Almalı?

Konut ve iş yeri satışlarının büyük bir kısmında ekspertiz hizmetinin alınmadan yapıldığı için güven duygusuna dayalı gerçekleşmektedir. Ancak satın alınması planlanan gayrimenkulün, tapu dairesinde bulunan kayıtları; beyan, şerh açısından riskler taşıyor olabilir veya gayrimenkul resmiyette başka bir gayrimenkul olabilir ya da taşınmazın gerçek değerinin üzerinde bir değer biçilmiş olabilir...

Konut Ekspertiz Nedir? Ekspertiz Hizmetini Kimler Almalı?

 Konut Ekspertiz Nedir?

Malatyagercek'de yer alan habere göre, konut ekspertiz, halk arasındaki kullanımıyla ev ekspertiz, taşınmazın değerinin bağımsız ve tarafsız şekilde belirlenmesi, konutun konumu ve çevre ile bağlantısı, imar durumu, tapuda mülkiyeti etkileyen hakların varlığı, gayrimenkulün piyasa değeri gibi konularda lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından şeffaf, güvenilir ve tarafsız bir şekilde araştırılıp rapor halinde sunulduğu hizmettir.

Gerçek Değerinde Gayrimenkul Almak için...

Konut ekspertiz hizmetleri sunan gayrimenkul değerleme şirketi Tapu Eksperi Genel Müdürü Engin Yalçın, “Konut ve iş yeri satışlarının büyük bir kısmında ekspertiz hizmetinin alınmadığı tahmin edilmektedir. Bu konut satışlarının büyük bir kısmı, konut ekspertiz hizmeti alınmadan, güven duygusuna dayalı gerçekleşmektedir. Satın alınması planlanan taşınmazın, tapu dairesinde bulunan kayıtları; beyan, şerh açısından riskler taşıyor olabilir veya gayrimenkul resmiyette başka bir gayrimenkul olabilir ya da taşınmazın gerçek değerinin üzerinde bir değer biçilmiş olabilir. Kısacası satın alma işleminin risksiz ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için, lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından şeffaf ve tarafsız bir şekilde araştırılıp raporlanmalı. Böylelikle, olası tüm risklerden korunmuş olunur“ ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul sektöründe ekspertiz hizmetinin yaygın olarak kullanılamadığına işaret eden Yalçın, “Ekspertiz hizmeti ikinci el otomobil sektöründe yerleşmiş bir uygulamadır: Bugün kimse ekspere göstermeden ikinci el otomobil satın almaz. Ancak ikinci el bir otomobilden daha pahalı ve riskli olmasına karşılık aynı uygulama, gayrimenkul piyasasında yaygın hale gelmemiştir. Bize göre bunun nedeni, gayrimenkul sektöründe bu hizmete erişimin daha karmaşık ve güç olmasıdır”

Ev Ekspertiz Hizmetlerini Kimler Almalı?

Konut yatırımı yaparken, konutu gerçek değerinin üstünde satın almak istemeyen ve risksiz bir şekilde yatırım yapmak isteyen her konut alıcısı, bir değerleme hizmeti almalıdır.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 12:21

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER