Konut Amortisman Süresi Ne Demek?

Yatırım için gayrimenkul almayı düşünen yatırımcıların ilk baktığı kriterlerden biri, amortisman süresidir. Amortisman süresini yatırımın sağladığı kira benzeri gelirlerle kendisini geri ödeme süresi olarak anlatmak mümkündür.

Konut Amortisman Süresi Ne Demek?

Amortisman süresi, özellikle gayrimenkul yatırımı yapmayı planlayanlar için belirleyici faktörlerin başında gelmektedir. Bir ev satın alacak olanlar için amortisman süresi bilgisi önem taşır. Amortisman süresini, yatırımın yıllar içerisinde sağlayacağı kira gibi gelirlerle ortaya çıkan “geri dönüş süresi” olarak özetlemek mümkün.

KONUT SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Lokasyon, sosyal olanaklar ya da ulaşım projeleri gibi birçok kriter konutun yatırımını artırıyor. Konut yatırımı yaparken tüm bu olanakların yanı sıra amortisman (geri dönüş) süresi ve konut yatırımı brüt getiri oranına dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yatırım için konut satın alacak olanların bu iki kritere dikkat etmesi gerekiyor.

AMORTİSMAN SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

Amortisman süresini hesaplamak için yatırımın bugünkü değerini, aylık kira gelirine bölmeniz gerekir. Örneğin 420 bin liraya aldığınız bir gayrimenkulün 2.500 liralık aylık kira geliri var ise, 420.000/2.500=168 sonucu ortaya çıkar. 168 ayın yıllık ifadesi ise 168/12 hesaplamasıyla 14 yıla denk gelmektedir. 

Bu hesaplamada temel değer tabii ki gayrimenkulün fiyatıdır. Gayrimenkulün fiyatını da konumu, büyüklüğü, bulunduğu şehrin gelişim dinamiklerine göre potansiyeli, görünürlüğü ve mal sahibinin mülkü satmaya ne kadar hevesli olduğu, kolay kiralanma potansiyeli gibi birçok husus belirler. Zira örneğin kolay kiralanamayan bir gayrimenkul uzun süre boş kaldığında yatırımcı için değer kaybı yaratacaktır ve amortisman süresinin uzamasına neden olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 10:09
YORUM EKLE