banner53

Konteyner Ev için Ruhsat Gerekir mi?

Konteyner evler, Türkiye için yeni bir yapı olmasına rağmen dünya üzerinde birçok amaçla sıklıkla tercih edilmektedir. konteyner ev sahibi olmak isteyenlerin aklında ise direk olarak konteyner ev için ruhsat gerekir mi sorusu oluşmaktadır.

Konteyner Ev için Ruhsat Gerekir mi?

Konteyner Evler Nereye İnşa Edilir?

Türkiye için bu tarz yapılar sıklıkla bahçesi olan ya da arazisi olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Arsa alanı içine de tarlası olması halinde inşa edilmektedir.

Yapılaşma koşulları içinde beton bir bina oluşturmanın zorluluklarının olmasının yanı sıra maliyet hesabı yapıldığında da konteyner evler daha hesaplı olmaktadır.

Aynı zamanda çevreye zarar verilmeden ekolojik dengenin bozulmasına müsaade edilmeden yapılan yapılar olması da duyarlı kişiler tarafından tercih edilme nedenlerindendir.

konteyner evlerin tercih edilme nedenlerinden biri de taşınabilir olmasıdır. Rahatlıkla evinizi alıp farklı bir arazi üzerinde koymanız mümkün olmaktadır.

konteyner ev için ruhsat gerekir mi sorusu da tam burada devreye girmektedir. Bahçesine, arazisine arsasına bu tarz bir ev yaptırmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Konteyner Ev İçin Ruhsat Gerekli mi?

Bir arsanız var ve üzerinde konteyner ev koymak istiyorsunuz. konteyner ev mantığında taşınabilir olması yatmaktadır. Fabrikalarda üretimi yapılan bu yapılar kullanım alanları hazır hale getirildikten sonra yerleştirilecek zemin üzerine direk olarak konulmaktadır.

Su, elektrik ve giderler de sonrada bağlantı yapılarak halledilmektedir. Müstakil ev olarak kullanılacak konteyner ev için ruhsat gerekir mi diye merak edenler için araştırdık.  

Türkiye kanunlarında 3194 sayılı İmar yasası 5. maddesinde yer alan karar göre karada, suya daimi yani kalıcı ya da muvakkat yani geçici resmi ve hususi yeraltı ya da yerüstü olmak üzere inşaat yapılması halinde gerekli izinlerin alınması net bir şekilde açıklanmaktadır.

Konteyner evler daimi yapıya uymasa da muvakkat yani taşınabilir geçici anlamına gelen yapılardandır. Bu nedenle yerleştirilmesi inşa edilmesi sürecinden önce gerekli izinlerin alınması zorunludur.

Konteyner İçin Ruhsat Alım İşlemi

konteyner ev inşasına başlamadan önce 2 yıl içinde izinlerin alınması gerekir. İzin alınma süresinden itibaren gerekli yapının oluşturulmaması halinde 5 yılsonunda verilen ruhsat geçersiz hale gelmektedir.

Ruhsat alım işlemleri için belediye ve valiliklere gerekli müracaatların yapılması gerekir. Direk olarak konteyner evi yaptırmak isteyen kişi ye da kişilerin başvuru işlemini yürütmesi gerekmektedir.

Konteyner ev için hazırlanması gereken evraklar şunlardır;

-- Ruhsat alımı için başvuru dilekçesi,

-- Tapu belgesi,

-- Belediyeden alınması gereken imar durum belgesi,

-- Kadastro müdürlüğünden alınması gereken aplikasyon belgesi,

-- Mimarlar odası onaylı mimari proje,

-- Mimarlar odasından alınacak sicil belgesi,

-- Elektrik tesisat projesi oda onaylı bir şekilde alınmalıdır,

-- Sıhhi tesisat projesi yine oda onaylı olarak eklenmelidir,

-- Zemin etüt raporu belgeler içinde olmalıdır,

-- Yapıya ilişkin tüm detayların verildiği bilgi formu evraklarının eksisiz bir şekilde sunulması gerekir.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 04:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER