banner53

Komşularını Rahatsız Eden Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Kiracım komşularımı rahatsız edercesine eşi ile kavga ediyor ve komşular jandarma çağırmak zorunda kalıyor. Fakat kiracıdan korktukları için jandarmaya bir şey söyleyemiyorlar. Çünkü kiracı sürekli sarhoş bir halde dışarı çıkıp sinkaflı küfürler ediyor. Ben kiracıyı ivedilikle nasıl çıkarabilirim?' sorusunu cevapladı.

Komşularını Rahatsız Eden Kiracı Nasıl Çıkarılır?

KOMŞULARI RAHATSIZ EDEN KİRACI NASIL ÇIKARILIR?

SORU: Kiracım komşularımı rahatsız edercesine eşi ile kavga ediyor ve komşular jandarma çağırmak zorunda kalıyor. Fakat kiracıdan korktukları için jandarmaya bir şey söyleyemiyorlar. Çünkü kiracı sürekli sarhoş bir halde dışarı çıkıp sinkaflı küfürler ediyor. Ben kiracıyı ivedilikle nasıl çıkarabilirim? 15 Eylül’de kontrat bitiyor. 

KİRACIYI ÇIKARMANIN ŞARTLARI VAR

CEVAP: Bir dairede kiracıyken kiracının tahliyesini talep etme ortamının doğması için bazı şartların olduğu artık tüm okuyucularım tarafından biliniyor. Şimdi okuyucumun anlattığı bir olay var. Kiracı kendi evi içinde anlaşmazlık yaşıyor ama bu hal o kadar geniş ki komşuları dahi rahatsız edici bir hal almış. Olaya jandarma müdahale edecek halde. Bu da artık komşuların rahatsız edildiği gerçeğini gösteriyor. Zira kiracı dışarı çıkıp etrafa küfürler edebiliyor.

KOMŞULARA SAYGI GÖSTERMEK ZORUNDA

Şimdi yasal bir kural: “Kiracı, kiralananı, sözleşmeye uygun olarak özenle kullanmak ve kiralananın bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlüdür."

Kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranması durumunda kiraya veren konut ve çatılı işyeri kirasında, en az 30 gün süre vererek, aykırılığın giderilmesi, aksi takdirde sözleşmeyi feshedeceği konusunda yazılı bir ihtarda bulunur.

RAHATSIZLIK ÇEKİLMEZ DÜZEYDEYSE HEMEN ÇIKARILABİLİR

Kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının kiraya veren veya aynı taşınmazda oturan kişiler ile komşular bakımından çekilmez olması durumlarında, kiraya veren yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.

Yasal durum bu. Şimdi burada insan bir ölçü bekliyor. Çekilmez durumlar nelerdir? Bunun bir tarifi yok. Her olay kendi içinde değerlendirilir, çekilmezlik durumu olayın ağırlığı ile ölçülür. Dolayısıyla ‘şu olay ağırdır, şu ise değildir’ diye bir ölçü verilemez.

Ancak olay adliyeye yansırsa bu değerlendirmeyi hakim yapacaktır. Okuyucumun anlattığı olaya zaman zaman jandarmanın karışıyor olmasının ve olayı yaratan komşunun ortalığa çıkıp komşulara küfür etmesinin çekilmezlik olarak değerlendirilmesi mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 14:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lale aslan
Lale aslan - 1 hafta Önce

Merhaba benim 1 komşum var yeni taşındılar 5 yada 6 ai oliyor ben 1 ci katde oturuyorum komşum 3 katda 3 yasinda oglu var ve bizim balkonda ha bire her gün sabah aksam biseler atiyor bazen kutular meyva dondurma kahatlari ve bisuru bişe 1 kere 2 kere 4 kera 10 kera gitim rica ediyorum bak komşu her gün senin çocuğun yuzunden goca balkon ikyiorum ve her gün atiniz kutulardan dolaiy temizliyirum lutfen bida yapmaiyn diyorum tmm haklisin diyolar ama 2 ci gün gine ayne gine gidiyorum soiliyorum yapmaiyn dye gine haklisin ama biz nenyapabiliriz çocuk anlamiyor diyolar bende dedimki bak komşum çocuk o anlamaz haklisin ama ozaman sen gelip alacaksiz ozaman senin çocuğun atiklarini diyorum oda sen at diyor bana
Baktim olmiyor bunsefer sustum her atiklarini ben atmaya basladim copa geçen gün evde oturiyoruz esimle baktim gece balkonumuza gine bişe düştü ciktim baktim çocuk pudra kutusu aldim tam copa atiym dedim baktim bu sefer dondurma kahatlar uçiyor uhardan uharda baktim komşunun çocuk ha bire uhardan biseler atiyor bi sinirledim bagrdim sen neden atiyorsun asada bu kutular burasi copm her gün balkonm ikyacam sizin uzunden dye baktim annesi çıktım bagriyor ne yapim atiyor sende atı ver diyor çıldırmak uzeraiym artik ne bise soiliyebiliyorsun ne anliyor cirkef bi kadin beni çileden çıkartı kafa yemek uzeraiym ne yapacaz şaşırdık lutfen yardim edin ne yapmamiz gerek

EMLAK GÜNDEMİ: Bu tür durumlarda daha fazla zıtlaşmaya gerek yok komşularla; direk yasal işlemleri başlatmak en doğrusu. Bunun için kanıtınızla birlikte polise veya savcılığa başvurunuz. Orada sizi yönlendirirler.

SIRADAKİ HABER