Komşu Parsele Taşma Durumunda Ne Yapılır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Müstakil evimize çatı tadilatı yaptıracağız. Yan komşumuz ‘benim tarafıma 10 santimden fazlasına izin vermem’ diyor. Komşunun evi bizden sonra inşaa edildi ve kot olarak bizden daha aşağıda kalıyor. Biz çatımızı orijinal ölçülerinde yaptırmak istiyoruz. Bu konuda kanun ne diyor?" sorusunu cevapladı.

Komşu Parsele Taşma Durumunda Ne Yapılır?

Okuyucumun durumu, mahallinde inceleme yapmayı gerektiriyor. Şöyle ki: Bitişik iki bina var. Bunlar yasal olarak kendi parselleri içinde yapılmış olması gereken binalar.

Okuyucumun binası kendi parsel sınırına kadar inşa edilebilir, keza komşununki de öyle (Bazı hallerde iki bina arasında belli bir mesafe bırakılması gerekir ama bazen de birbirine yapışık inşaat mümkün).

Ancak anlatımdan çıkan, okuyucumun binasında komşu parsele taşma var. Şayet gerçekten anladığım gibi komşuya bir taşma varsa, komşunun kendi parseline müdahaleye izin verme mecburiyeti yok.

Dolayısıyla okuyucum ancak kendi parseli içinde kalan alanlarda yenileme yapabilecek. Okuyucumun ifadesine göre komşunun binası sonradan yapılmış.

Bu nedenle komşunun okuyucumun parseline bir müdahalesi olabileceği ihtimalini değerlendirmiyorum.

Benim önerim, öncelikle parsel sınırlarının belirlenmesi, ondan sonra komşu parsele taşma var mı yok mu netleşmesi.

Taşma yok ise onarımı rahatlıkla yapılabilecektir. Taşma varsa kendi sınırına çekilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe akkuş
Ayşe akkuş - 12 ay Önce

Benim arsama komşu 65 santim geçmiş duvarım oruk duvarı geri almam gerekirse masrafimi alabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkeme kararı olmadan komşunuzun size herhangi bir ödeme yapma yükümlülüğü yok. Ancak kendi razı gelir öderse başka.

Ayşe akkuş
Ayşe akkuş - 11 ay Önce

Komşu benim arsaya 65 bir taraftan da25 santim geçmiş mahkeme yoluyla her hangi bir ücret alabilirmiyim teşekürler

EMLAK GÜNDEMİ: Mahkemeye gitmeden de kendi aranızda anlaşarak ta bir bedel talebinde bulunabilir, tapunuzu yeni haliyle karşılıklı düzelttirebilirsiniz. Anlaşamazsanız mahkeme ya taşan kısımların yıkımına karar verir veya bedelinin ödenmesine karar verir sizin talebinize göre.

İsimsiz
İsimsiz - 9 ay Önce

Merhabalar 1996 yılında almış olduğumuz 348 m2 lik arsa biz almadan önce yanlış ölçülmüş ve komşuların sınırları arasında kayma mevcutmuş ve biz oraya 120 m2 lik bir ev yaptırdık. Arka taraftaki komşumuzun parsel numarası bizim evin üzerinde bizim parsel no ön komşunun evinin üzerinde görünüyor. Arka taraftaki komşumuz evimizde oturan kiracıya ihtar gönderip kirayı kendisine ödemesi gerektiğini söylemiş ve kiraci kabul etmiştir. 25 senelik evimiz üzerinde komşumuzun hakkı varmıdır biz bu durumda ne yapabiliriz?

EMLAK GÜNDEMİ: Tapuda düzeltme için dava açmanız gerekiyor. Ayrıca komşunuz size ait evi sahiplenemez, kanunen böyle bir hakkı yok. İhtarname göndermesi hiçbir şey ifade etmez.

Dilara
Dilara - 8 ay Önce

Benim bahçe duvarım yanlış ölçülme sonucu teyzemin arsasına 30m girmiş 25 yıl önce yapılan duvarımızı yıktırmak istiyor ve duvarın o tarafta 8 tane ağacımız var bizde yıktırmak istemediğimizi söyledik o yerin parasını teklif ettik kabul etmedi mahkemeye vereceğini söyledi kazanır mı acaba ya da yıktırabilir mi ?

EMLAK GÜNDEMİ: Kazanır. Ancak mahkeme arsa bedelinin ödenmesine karar verebilir.

Dilara
Dilara - 8 ay Önce

Benim bahçe duvarım yanlış ölçülme sonucu teyzemin arsasına 30m girmiş 25 yıl önce yapılan duvarımızı yıktırmak istiyor ve duvarın o tarafta 8 tane ağacımız var bizde yıktırmak istemediğimizi söyledik o yerin parasını teklif ettik kabul etmedi mahkemeye vereceğini söyledi kazanır mı acaba ya da yıktırabilir mi

EMLAK GÜNDEMİ: Kazanır. Ancak mahkeme arsa bedelinin ödenmesine karar verebilir.

SIRADAKİ HABER