banner53

Kombi Bakım Masraflarını Kim Öder?

Kirada yaşayan bir çok insanın merak ettiği sorulardan biride kombi bakım masraflarını kimin ödeyeceği sorusudur. Peki kombi bakım masraflarını hangi durumlarda ev sahibi hangi durumlarda kiracı öder?

Kombi Bakım Masraflarını Kim Öder?

Hiç kuşkusuz ki bir kombi evin demirbaşı sayılmaktadır. Hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacını karşılamaya yarayan bu sistem şofben ya da diğer ısıtma araçları gibi ek ihtiyaçlara gerek duyulmadan modern bir yaşam sunmakta.

Borçlar Kanununun 317. Maddesi gereğince  kiralanan yerin temizlik ve bakım giderleri kiracı tarafından ödenmelidir.

Kiracılık hukuku kapsamında Borçlar Kanununa göre demirbaşların iyi tutma halinde ki masrafları kiracıya ait olmaktadır.

Parça değişikliği, tamir ya da yenileme gibi durumlarda oluşan masraflar ise ev sahibine ait olmaktadır.

Bu durumda kombi bakımı elbette ki kiracıya aittir diyebiliriz. Eğer kombinin periyodik bakımların kiracı tarafından yaptırılmıyor ise oluşabilecek herhangi bir arızada masraflar yine kiracıya ait olacaktır.

Tabi ki oluşan arıza kiracıdan kaynaklı değilse kombi arızasının masrafları ev sahibine yansıtılmalıdır.

Yani kısaca diyebiliriz ki masrafların kim tarafından karşılanacağı, teknik servis kontrolleri sonucunda belirlenen arızaya göre kiracı ya da ev sahibine yansıtılabilir.

Bu gibi durumlarda kiracı ve ev sahibi arasında problemler yaşanılmasın istiyorsanız en doğru olanı kira kontratı hazırlanırken bu konular hakkında da yazılı maddeler eklemek ve karşılıklı ıslak imza ile imzalanarak her iki tarafta da birer nüshasının saklanması olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 04:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER