Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Sağlanır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "11 aydır kiracımız kirayı ödemiyor. İkazlarımızı umursamadı. Elektrik, su, doğalgaz, faturalarını ödemediği için kapalı. Biz de borcun karşılığı 11 aylık kira tutarını tek senet oluşturduk. Fakat bana zorla senet imzalattılar diye bizi şikayet etmiş. Karakolda ifade verdik, sonuç ne olabilir?" sorusunu cevapladı.

Kirasını Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Sağlanır?

KİRACI KİRA BEDELİNİ ÖDEMİYOR

SORU: 11 aydır kiracımız kirayı ödemiyor. İkazlarımızı umursamadı. Elektrik, su, doğalgaz, faturalarını ödemediği için kapalı. Biz de borcun karşılığı 11 aylık kira tutarını tek senet oluşturduk. Fakat bana zorla senet imzalattılar diye bizi şikayet etmiş. Karakolda ifade verdik, sonuç ne olabilir? 

KİRACIYA İHTARNAME GÖNDERME

CEVAP: Olayda bana göre iki ilginç durum söz konusu. Birincisi; bir kiracı 11 ay boyunca kira ödemez, elektriği, suyu ödeme yapmadığı için kesilir de kiraya veren biri buna karşı herhangi bir müdahalede nasıl bulunmaz?

Bunu çok yazdım, bir kiracı daha ilk kira ödememe durumunda yani daha ilk kirayı aksatması durumunda kendisine bir ihtarname gönderip kirasını 30 gün içinde ödemesi istenir.

TAHLİYE DAVASI

30 gün içinde ödemez ise 31’inci gün tahliyesi için dava açılabilir ve hemen hemen en kısa sürede sonuçlanan davalardan biri ile tahliyesine karar verilir. Siz ise 11 aydan söz ediyorsunuz.

Bence 11 ayın sonunda, zaten ödemede acze düşmüş birinden 11 aylık kira bedeli kadar senet almanın bir yararı olabilir mi?

Bilin ki zaten bu senet de ödenmeyecek. Onun için yapılması gereken bu kişinin tahliyesini sağlamak.

ZORLA SENET İMZALATMA İDDİASI

İkinci ilginç duruma geleyim. Düşünün ki biri 11 ay boyunca kira ödememiş, sonuçta zaten işe yaramayacak bir senet vermiş, bunun da elinden zorla alındığını iddia edecek, bu inandırıcı olabilir mi?

Birinin elinden zorla senet almak suç, tamam ama bunun ispatı lazım. Oysa olayların gelişmesine bakarsanız, neticede ödenmeyecek bir senet verilmiş, bu hali ile de “Kiramı ödedim, bono verdim” gibi bir savunmaya başvurulacak ortam oluşmuş.

Şimdi bunun elinden zorla alındığı, sağlam delille kanıtlanmadıkça sonuç doğurmayacağı kanaatindeyim.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 15:50

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER