Kirada Oturan Ev Sahibi Kiracısını Çıkarabilir mi?

Kiracı ve ev sahipleri arasında yaşanan sorunlardan biride kiracının tahliyesini istemektir. Ev sahipleri eğer geçerli gerekçeleri varsa kiracılarını evden çıkarma hakkına sahiptir. Peki kendisi kiraya çıkmak zorunda kalan ev sahibi kiracısını evinden çıkarabilir mi?

Kirada Oturan Ev Sahibi Kiracısını Çıkarabilir mi?

Ev sahipleri ve kiracılar arasında zaman zaman evin tahliye edilmesi ile ilgili sorunlar yaşanıyor. Kendisi kiraya çıkmak zorunda kalan ev sahipleri, bunu gerekçe göstererek kiracılarını çıkarıp çıkaramayacaklarını merak ediyor.

İşte konuyla ilgili Yargıtay kararı;

KENDİ İHTİYACI DOĞAN EV SAHİBİ KİRACISINI ÇIKARABİLİR Mİ?

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi bu konuyla ilgili yapılan başvuru sonucunda verdiği kararda şöyle dedi:

“İhtiyaç iddiasına dayalı davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyacın gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun kanıtlanması gerekir.

Devamlılık arzetmeyen geçici ihtiyaç tahliye nedeni yapılamayacağı gibi henüz doğmamış veya gerçekleşmesi uzun bir süreye bağlı olan ihtiyaç da tahliye sebebi olarak kabul edilemez.

Davanın açıldığı tarihte ihtiyaç sebebinin varlığı yeterli olmayıp, bu ihtiyacın yargılama sırasında da devam etmesi gerekir.

Somut olayda; Taraflar arasında 30.11.2014 başlangıç tarihli kira sözleşmesinin varlığı hususunda uyuşmazlık bulunmamaktadır. Dava, davacının oğlunun konut ihtiyacının doğmasına dayanmakta olup, ihtiyaçlının kirada oturduğuna ilişkin akit dosya arasında bulunmaktadır.

Konut nedenine dayalı tahliye davalarında kirada oturan ihtiyaçlının kirada oturması ihtiyacın varlığının başlıca kanıtıdır. Dinlenilen davacı tanıklarının da ihtiyaç iddiasını doğruladıkları anlaşılmaktadır.

Bu durumda ihtiyacın samimi, gerçek ve zorunlu olduğunun kabulü icab eder. Mahkemece, ihtiyaç nedeniyle tahliye isteminin kabulüne karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.” 

Buna göre gerçek ve zorunlu bir ihtiyaç durumunda devamlılık arz eden bir durum varsa, kiraya çıkma zorunluluğu doğan ev sahibi kiracısının evden çıkarabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serpil karaderili
Serpil karaderili - 9 ay Önce

72 daire bir apartmanda oturuyorum yonetimde 6 kisi var bu yasalmi aidatinda yarisini vermiyorlar etik mi sizce tskcederkm

EMLAK GÜNDEMİ: Yönetim 3 kişiden oluşur. Görevleri neler kişilerin?

Cemile Avcı
Cemile Avcı - 8 ay Önce

60 hanelik bir tek binadan oluşan siteyiz 3 denetmen den birisi idim. Üçümüz de istifa ettik. Yardımcısı da istifa etti. Toplantı talep ediyoruz yönetici tek kalmasına karşın göreve devam ediyor. Toplantı yapmıyor yönetimi değiştirmek istiyoruz ne yapabiliriz

EMLAK GÜNDEMİ: Kat maliklerinin yarısından fazlası acil toplantı için imza verirse yönetici toplantı yapmak zorunda. Şu haliyle yöneticiniz zaten görev yapamaz.

soner
soner - 8 ay Önce

yönetim kurulu 3 kişiden oluşur diyosunuz sitede başkan 2 tane yardımcı 2 tane denetmen olurmu yasalm yardımcının birini nasıl çıkarabilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Bu en az sayıdır. Bundan fazla olabilir. Yani yeterli değilse 2 başkan yardımcısı ve 2 denetmen olabilir.

Bahar geldi
Bahar geldi - 5 ay Önce

Kirada oturduğum ev geçen sene satıldı. Yeni ev sahibim ile sözleşme imzaladık bu sene %33 zam yapmak istiyor. Kabul etmezsem çok diyor. Kendi de kirada oturduğu için BU sebeple beni tahliye edebilir mi?

EMLAK GÜNDEMİ: TÜFE'yi aşan kira artışını kabul etmeyen kiracıya ÇIK denilemez! Kiracı kirayı TÜFE'ye göre artırır ve öder.

SIRADAKİ HABER