banner53

Kiracının Ölümü Durumunda Kira Sözleşmesi Sonlanır mı?

Kiranın genel hükümlerine tabi kira sözleşmelerinde kiracının ölümü halinde kira sözleşmesi son bulmayıp, kira sözleşmesi kiracının mirasçıları ile devam etmektedir.

Kiracının Ölümü Durumunda Kira Sözleşmesi Sonlanır mı?

Kiraya veren, kiracısının ölümü üzerine sözleşmeyi feshedemez.

Konut ve çatılı işyeri kiraları söz konusu olduğunda ise, kiracının ölümüne bağlanan sonuç farklıdır.

Bu tip kiralarda, kiracının ölümü üzerine, konut kiralarında kiracı ile birlikte oturanlar, çatılı işyeri kiralarında ise ölen kiracının ortakları ya da bu ortakların aynı meslek ve sanatı yürüten mirasçıları, kira sözleşmesini sürdürebilirler.

Konut ve çatılı işyeri kiralarında ölen kiracının mirasçıları, külli halef sıfatları gereği kiracı olamazlar.

Türk Borçlar Kanununun 356. maddesi bir özel intikal kuralı getirdiğinden, ölen kiracının kira sözleşmesinden doğan kullanım hakkı terekesi içerisinde yer almaz ve bu sebeple mirasçıların da intikal etmez.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER