banner53

Kiracının Erken Tahliyesi için Haklı Gerekçeler Nelerdir? İhtarname Örneği 2020

Ev sahipleri geçerli gerekçeler göstererek kiracısının erken tahliyesini isteyebiliyor. Peki hangi durumlarda kiracının tahliyesi istenir? Tahliye için ihtarname nasıl doldurulur?

Kiracının Erken Tahliyesi için Haklı Gerekçeler Nelerdir? İhtarname Örneği 2020

TAHLİYE İÇİN HAKLI GEREKÇELER NELERDİR?

Ev sahibinin tahliye için haklı gerekçeleri Borçlar Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Ev sahibinin mesken ihtiyacı var ise, evin el değiştirmesi söz konusu ise ve konutta zorunlu tadilat yapılacaksa bunlar haklı gerekçeler arasında yer alıyor.

-- Kiracı kira parasını ödememişse ve ev sahibi bu konu hakkında bir icra takibinde bulunmuşsa kiracıya ödenmeyen kira tutarının ödenmesi için 30 gün süre veriliyor.

-- Verilen bu süre içerisinde söz konusu miktar ödenmediyse, kiracıdan evin tahliye edilmesi isteniyor.

-- Ev sahibinin mesken ihtiyacının olması

-- Ev sahibi eğer bu konuta ihtiyaç duyuyorsa; aynı belediye sınırları içerisinde başka yani barınabileceği bir konutunun olmaması şartı ile kiracının evin tahliyesi ni isteyebiliyor. Ancak bu ihtiyaç durumunun ispatlanması gerekiyor.

-- Kiraya konu olan evin el değiştirmesi

-- Kira konu olan konutun sahibinin el değiştirmesi halinde, yeni ev sahibinin yine ihtiyacı olması durumunda evin tahliyesini talep edebiliyor. Ancak yeni ev sahibi, 1 ay içerisinde ihtarname çekmezse kontrat yenilenmiş sayılıyor.

ZORUNLU TADİLAT İÇİN TAHLİYE

Söz konusu gayrimenkul için ciddi bir tadilat yapılacaksa yine evin tahliyesi istenebiliyor. Örneğin deprem yönetmeliğine uygun değilse, yıkılma tehlikesi varsa ya da restorasyon yapılacaksa..

İHTAR

Kiracı bir kira dönemi içinde iki defa haklı ihtar almışsa bu da bir diğer tahliye sebebi oluyor.

Yukarıda belirtilen durumlar dışında kiracı da evden faydalanamıyorsa, söz konusu ev yaşamaya elverişli değilse bu durumu ev sahibine belirterek; karşılıklı anlaşarak erken tahliyesini isteyebiliyor.

Ev sahibi yukarıda belirtilen herhangi bir gerekçe ile ihtarname göndererek evin boşaltılması talep edebiliyor. Kira tahliye ihtarnamesi örneği aşağıda yer alıyor. Söz konusu ihtarname ile, ev sahibi hukuki yollarla hem evin tahliyesini hem de kira borçlarını talep edebiliyor.

İhtarname Örneğini İndirmek için Tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 06:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER