Kiracım Apartman Aidatını Ödemiyor Ne Yapmalıyım? İhtarname Örneği 2020

Kira kontratı, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Kiracım Apartman Aidatını Ödemiyor Ne Yapmalıyım? İhtarname Örneği 2020

Bu sözleşme ile kiracı kiraladığı ev ve apartmanda bir takım hak ve sorumluluklara sahip olur.

Kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince, kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlüdür.

Kanuna göre kiracı, apartman görevlisi, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak aidatlara katılmak zorunda.

"Kiracı apartman aidatını ödemiyor ne yapmalıyım?" diyorsanız işte yanıtı;

İlk aşamada kiracınıza aidat borcunu ödemesi için ihtarda bulunmalısınız. Aksi halde yönetim aidatı ev sahibinden tahsil edebiliyor.

İhtarname gönderilmesine rağmen kiracı aidat ödemezse ikinci ve ardından da son ihtarname çekilir.

Bu basamaktan sonra icra takibi aşamasına geçilmektedir. İcra takibinde aidat ödemeyen taraf apartman yönetimi adına avukatla görüşmektedir.

İhtarname örneği için tıklayınız...

Madde 20;

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;  katılmakla yükümlüdür.

Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. 

Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan kişinin kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2020, 11:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat yöngül
Kürşat yöngül - 1 yıl Önce

108 daire 6 blok a bakiyorum asgâri ucret aliyorum haftalik yillik bayram resmi hicbir sekilde izin vermiyorlar ve yilim dolmasina ragmen yillik tazminatimi odemediler ne yapmam gerek nerelere basvurup hakkimi savuna bilirim bana yatdimci olur musunuz

Bilal Esenli
Bilal Esenli - 1 yıl Önce

İhtarname sözlü de olabilir. Ödeme Yerine getirilmemesi ile icra dairesinde icra takibi başlatılabilir siniz. Son ihtarname ilk ihtarname diye bir şey yoktur.

Cihangir
Cihangir - 1 yıl Önce

Bina da yöneticiyim. Bir daireden 10 ay dır kira alamıyorum sözlü ihtarı bir kaç kere yaptım bundan sonra ne yapmalıyı almam için

EMLAK GÜNDEMİ: 10 ay çok uzun bir süre! Ödenmeyen kiralar için ilk yapılacak işlem ihtarname göndermektir. Buna karşın kiralar halen ödenmezse tahliye işlemleri başlatılır. Tahliye edilen kiracı borcundan kurtulmaz, yine ödemek zorundadır.

Remzi akar
Remzi akar - 1 yıl Önce

53 dairelik siteye bakıyorum kapıcı daireini ilk işe girerken sözlü istemedik şimdi sitede kiradayim aidat su oduyom toplantı olcak kapıcı daireini talep edicem vermezlerse mahkemeye gideyim mi

EMLAK GÜNDEMİ: Bina yönetimi kapıcıya daire vermek zorunda değil ancak binada bu isimle bir daire varsa buda kapıcının kalabileceği anlamına gelir. Kapıcıya tanınan imkanlar tamamen bina yönetimlerince belirlenir. Bunun için bir kanun yok.

Hasan tas
Hasan tas - 5 ay Önce

Kıracimiz 7 aydır kirasını vermiyor telefonlarımızı açmıyor 2 senedir de aidat ödeniyor alttaki oturan bina sakinlerinden de devamlı şikayet geliyor tartıştıklarını söylüyor en kısa sürede nasıl çıkarabilirim bir yol gösterirmisiniz

EMLAK GÜNDEMİ: 7 ay enden beklediniz? İlk kira geciktiğinde ihtar çekmeniz gerekirdi. 1 ay sonra 2. ihtar sonrası kiracıyı tahliye etme hakkınız doğardı. Vakit kaybetmeden ihtar çekiniz. Aynı şey aidat için de geçerli.

Tugba sabanci
Tugba sabanci - 4 ay Önce

Kapici havuzu olan bir sitede havuza bakmakla yukumlumudur

EMLAK GÜNDEMİ: Kapıcı (apartman görevlisi) yöneticinin verdiği görevleri yerine getirir.

SIRADAKİ HABER