Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkarsa Ne Olur?

Takvim'den Avukat Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "5 yıldır aynı evde kirada oturuyorum. Eve girerken kontrat yapmıştım. Her yıl Temmuz ayında kirayı artırıyorum. Bu yılki artışı da yaptım. Evden çıkmam halinde ev sahibinin bana karşı maddi bir yaptırımı olur mu?" sorusunu cevapladı.

Kiracı Sözleşme Bitmeden Evden Çıkarsa Ne Olur?

SÖZLEŞME BİTMEDEN EVDEN ÇIKMAK

SORU: 5 yıldır aynı evde kirada oturuyorum. Eve girerken kontrat yapmıştım. Her yıl Temmuz ayında kirayı artırıyorum. Bu yılki artışı da yaptım. Evden çıkmam halinde ev sahibinin bana karşı maddi bir yaptırımı olur mu?

EV KİRAYA VERİELEN KADAR KİRA ÖDER

CEVAP: Bu konuda Borçlar Kanunu 324 ve 325. maddesi; şöyle düzenlenmiştir;

MADDE 324- Kullanıma elverişli bulundurulduğu sürece kiralanan, kiracının kendisinden kaynaklanan bir sebeple kullanılmasa veya sınırlı olarak kullanılsa bile kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu durumda, kiraya verenin yapmaktan kurtulduğu giderler kira bedelinden indirilir.

MADDE 325- Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması halinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer. Kiracı kira süresinin sonuna kadar ev sahibinin uğradığı tüm zararı ödemekle yükümlüdür.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 16:22

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk ayık
selçuk ayık - 3 hafta Önce

BK Md.325 te bahsedilen "makul süre" ne kadar? ben üç ay diye biliyorum. bu konuda yargı kararı örneği var mı?

SIRADAKİ HABER