Kiracı Neleri Kiradan Düşebilir?

Evin demirbaşı olan ısıtma, soğutma sistemlerinde meydana gelen arızalara ait masraflar, elektrik tesisatı, su tesisatı gibi tesisatlar da oluşabilecek arızalar, iç cephe duvarları ve dış cephe duvarlarında meydana gelebilecek olan dökülmeler ev sahibi tarafından karşılanması gereken masraflardır.

Kiracı Neleri Kiradan Düşebilir?

Kira; kullanılan mülk veya araç için ödenen kullanım bedeli olarak belirlenmiştir. Kiralanan gayrimenkul veya taşınır mal için ödenecek olan bu bedel yasalar ile sınırları belirlenmiş bir sözleşme haline getirilmiştir.

Türk Borçlar Kanununa göre kira sözleşmesi, '' Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme '', olarak tanımlanmıştır.

Kira sözleşmesi; yasalar ile içeriği belirlenmiş bir sözleşeme olsa da kiracı ile kiraya veren arasında yapılan anlaşma maddelerinin yazılacağı bir açıklamalar kısmına alanı bırakılarak oluşabilecek anlaşmazlıkların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Kiracı ile mülk sahibi arasında oluşabilecek maddi anlaşmazlıkları çözmek adına bırakılan bu alan kiracının kiradan düşebileceği masrafları yazabileceği bir alan olarak da kullanılır.

Kiracı, kiraladığı gayrimenkul ile ilgili olarak yapacağı masrafların eve ait olan kısımlarını mülk sahibinin ödeyeceğini açıklamalar kısmında belirtebilir veya yapacağı masrafların kiradan düşüleceğini bu alana yazabilir.

Evin demirbaşı olan ısıtma, soğutma sistemlerinde meydana gelen arızalara ait masraflar, elektrik tesisatı, su tesisatı gibi tesisatlarda oluşabilecek arızalar, iç cephe duvarları ve dış cephe duvarlarında meydana gelebilecek olan dökülmeler ev sahibi tarafından karşılanması gereken masraflardır. Kira sözleşmesinde bu konular net olarak belirtilmediğinde ödeme konusunda sıkıntılar yaşanabilir. 

Kiracı bir apartmanda oturuyorsa ve apartman asansörü, dış cephe boyanması gibi apartman gideri olarak tanımlanabilecek bir gider kiracının ödeyeceği masraflar arasında değildir.

Bu masraf kalemini kiracı ev sahibinden talep edebilir. Ev içinde meydana gelen sıva dökülmesi, kapı, lamba vb. armatürlerin kırık olması durumunda kiracı bu masrafları ev sahibinden talep edebilir veya anlaşarak kiradan düşebilir.

Kiracı yeni taşındığı evin boyasını beğenmiyorsa, avizenin tasarımı hoşuna gitmemişse  bunları değiştirebilir ve bu masraflar kiracıya aittir.

Kiracı hangi masrafları öder sorusuna şöyle cevap verebiliriz; evin kullanımına mani olan her türlü masraf ev sahibine aitken, tasarım, renk, daha pratik kullanım amacı ile yapılan değişikliklerin masrafları ise ev sahibine aittir.

Kiracı evde ikamet etmeye devam ettiği sürece evin temel tesisatları ve duvarlarında meydana gelebilecek her türlü arıza ve sorun ev sahibine aittir.

Bunlar dışındaki masraflar kiracının ödemesi gereken masraflar arasında yer alır.  

Kiracı, kendi kullanmış olduğu elektrik, su, doğal gaz gibi abonelik işlemleri gerektiren temel ihtiyaçları için abonelik masraflarını ödemek zorundadır.

Mülk sahibi sadece mülk kullanımını kiraya vermiş olduğu için mülk dışında yapılacak masraflar kiracının ödeyeceği masraflar arasında yer alır.

Ayrıca, ısıtma ve soğutma tesisatları ile ilgili olarak yapılması gereken zaruri bakımları kiracı yaptırmamış ise oluşacak arızaların masrafları da kiracıya ait olacaktır.

Kiracı yapmakla yükümlü olduğu bakımları ve abonelikleri yaptırmadığında veya iptal ettirmediğinde oluşacak yükümlülük kiracıya aittir.

Ayrıca gayrimenkul içinde yer alan kapı, avize, duş kabini gibi demirbaşlarda oluşacak zararları tazmin etmekle yükümlüdür.

Kiracı tarafından ödenmesi gereken masraflar arasında aidat, haftalık ve aylık temizlik ücreti gibi masraf kalemleri de yer alır. 

Kiralayacağınız mülk için yapacağınız kira sözleşmesinin maddelerini açık bir şekilde yazmalı, belirsizliğe yol açacak bir madde bırakmamalısınız.

Kira sözleşmesi; bilgi ve tecrübe gerektiren bir sözleşme olduğu için örnek sözleşmeleri detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Kiracının yükümlülükleri, kiraya verenin sorumlulukları gibi konuları detaylı olarak sözleşmede yazmalı, oluşabilecek masraflar ile ilgili yükümlülükleri her iki taraf içinde belirtmelisiniz.

Kira sözleşmesi yaparken bu konuda uzman olan ve kiralama işi yapan bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Emlakçılar bu konuda uzmanlaşmış kişiler oldukları için ve tüm mevzuata hakim oldukları için kiracı hangi masrafları ev sahibinden isteyebilir, kiracı hangi masrafları ödemeli, kiracının ödeyeceği masraflar nelerdir sorularına açık cevaplar vererek kira sözleşmesinde belirsizlik bırakmayacaklardır.

Kiracı, bir evi kiralamadan önce ödeyeceği temel masrafları bilmelidir. Depozito, kira bedeli, eve ait abonelik bedelleri ve isteğe bağlı olarak yapılan renk, tasarım değişikliklerine ait masraflar  kiracının ödeyeceği masraflar arasında yer alır.

Kiracının yaptığı masraflar; sadece kiracının kullanımı ve rahatı için yapılan masraflar olduğu için ev sahibi tarafından kiracıya ödenmez. Bu masraflar her kiracı tarafından yapılması gereken ve kiracı yükümlülüğünde olan masraflardır. 

Ev sahipleri de kiracılar gibi bazı masrafları üstlenmek durumundadır.

Bu masraflar, evi teslim ederken evde meydana gelmiş tesisat arızalarının onarılması, duvarlarda meydana gelen nemlenme, sıva dökülmesi, cam kırılmaları, avize ve lamba tadilatları, kapı tadilatları gibi kiracıların yaşamlarını devam ettirecekleri ideal standartların oluşması için yapılan masraflardır.

Bu masrafların tamamı ev sahibine ait olup kira yasası içerisinde de yer almıştır. Ev sahipleri bu tadilatları yapmadıklarında kiracı bu masrafları ev sahiplerinden isteyebilir.

Kiracının evde ikamet ettiği süreçte evin temel unsurlarında oluşabilecek tüm masraflar ev sahibine ait olup kiracı bu masrafların tamamını ev sahibinden alabilir veya kendisi kiradan düşebilir. 

Kiracı ile kiraya veren arasında her zaman sorun olan masraf kalemlerinden biri de dekorasyon masraflarıdır.

Evde yapılacak dekorasyon işlemleri veya değişiklikler için oluşacak masraflar şu şekilde ayırt edilmelidir.

Yapılacak dekorasyon işlemleri kiracının ihtiyaçlarını karşılayacak düzeye gelecekse  masraflar ev sahibine ait olup, yapılacak dekorasyon ve değişiklik kiracının ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde lükse giriyorsa bu masraflar kiracıya ait olacaktır.

Özellikle mutfak içinde yapılacak bir mutfak adası veya mutfak dolaplarının değiştirilmesi gibi masraflar ev sahibine ait olan masraflardır.

Mutfağa yapılacak dekorasyonu en ekonomik şekilde çözmek ve ihtiyaçlara tam anlamı ile cevap veren bir mutfak oluşturmak hem kiracı hem de ev sahibi açısından çok önemlidir.

Mutfak tasarımları konusunda size ilham verecek mutfakları inceleyerek ekonomik çözümler tercih etmelisiniz. 

Ev içinde genel olarak size sorun çıkaran masraf kalemi tesisatlardır.

Bu nedenle eve yerleşmeden önce bir usta bulmalı ve tesisatları gözden geçirmelisiniz.

Usta masrafı kiracıya ait bir masraf olurken ustanın bulacağı arızalar ve tespit edeceği sorunların masrafları ise ev sahibine ait olacaktır. 

Kaynak: Homify

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 03:55
YORUM EKLE