banner53

Kiracı Kiraladığı Mülkü Kiraya Verebilir mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okyucusundan gelen, "Avrupa Yakası'ndaki 650 metrekarelik dükkanımı bir oyuncakçıya kiralamıştım. Ancak 2 aydır dükkanımın başka birine kiralandığını öğrendim. Kiramı alıyorum ama bu durum yasal mı? Bunu kabul etmek istemiyorum." sorusunu cevapladı.

Kiracı Kiraladığı Mülkü Kiraya Verebilir mi?

Bu konuda size kira sözleşmeniz ve Türk Borçlar Kanunu'nun 322/2. Maddesi rehberlik edecektir.

Kiracınızın alt kiralama yapabilmesi için ya kira sözleşmenizde ya da ayrıca yazılı bir şekilde alt kiralama yetkisi vermiş olmanız gereklidir.

Eğer bu şekilde bir yetki vermediyseniz hatta bu konuya sözleşmenizde hiç değinilmemiş olsa bile kiracınızın alt kiralama yapması yasal değildir.

Keza TBK'nun 322/2. Maddesi "Kiracı konut ve çatılı işyeri kiralarında kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi kullanım hakkını da devredemez." Hükmünü amirdir.

Ayrıca kiracının bu iş yerinden tamamen ayrılmış, iş yerini yeni kiracıya bırakmışsa bu durumda da bu durumu öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içinde Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun gereği Kaymakamlığa şikayet ederek fuzuli şagil yani haksız işgalci olduğu gerekçesi ile kolluk marifeti ile tahliye etmesini sağlayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER