banner53

Kiracı Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği’ne göre elektrik kullanıcısının kiracı olsa bile elektrik sözleşmesini adına yapması gerekiyor. Peki kiracılar elektrik aboneliğini nasıl üzerine alabilir? Hangi evraklar gerekli?

Kiracı Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

ELEKTİRK ABONELİĞİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIYOR?

Elektrik aboneliği başvurusu gerekli evraklar hazırlandıktan sonra perakende satış şirketinin müşteri hizmetlerine yapılır. Talebinizi ilettiğimizde hemen işleme konulur.

KİRACI ELEKTRİK ABONELİĞİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLER NELER?

Elektrik aboneliği için gerekli evraklar elektrik dağıtım şirketine göre farklı olsa da büyük oranda benzerlik gösteriyor. Gerekli evrakları şöyle sıralayabiliriz;

-- Kira sözleşmesi,

-- Dask poliçesi,

-- Tesisat numarası (fatura),

-- Nüfus cüzdanı.

İstenilen tüm belgeleri hazırladıktan sonra ilgili dağıtım şirketinin müşteri hizmetine talebinizi bildirebilirsiniz.

Devlet kiracılar tarafından ödenen kiranın vergisinin kayıt altına alınması adına kiracıların faturaları üzerine alması önem teşkil ediyor. Aksi takdirde kirayı elden ödeseniz de faturaların farklı kişiye yani kiracı üzerine olması ileride yapılacak denetimlerde vergi kaçırmaları önlüyor.

Bunun yanında ev sahibi ile kira arasında anlaşmazlık yaşanması durumunda kiracı elektrik su doğalgaz abonelik işlemlerini yapmamış ise tahliye konusunda hukuk önünde sorun yaşayabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 02:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazmiye doğan
Nazmiye doğan - 2 ay Önce

Kira sözleşmesi karısın adına ve faturalarda karısının adına olan ve 7 tane ödenmemiş elektrik faturası olan biri gidip nasıl aynı sayaca abone olup karısının adına olan aboneliği kendi üstüne geçirebilir ben ev sahibi olarak ne yeni kontrat ne dask yaptırdım eski kontratı da noterden çık ihtarı ve kontrat fessi yapıp icralık olmuşken nasıl yapılmış yeni abonelik evrakta sahtecilik olmuş olmuyor mu bu durumda

EMLAK GÜNDEMİ: Borcu olan aboneliğin devri yapılmaz. Nasıl başarmışlar bunu? Ortada hukuksuz bir durum var suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

SIRADAKİ HABER