banner53

Kiracı Apartman Boyasını Öder Mi?

Kiracının apartman giderlerine katılımı; yalnız günlük hizmet kapsamına giren asansör bakımı, kapıcı, yakıt gideri ve ortak kullanım kapsamında olan apartman su-elektrik gibi giderlerde söz konusudur. Bunlar dışında kalan asansör eklenmesi ya da komple yenilenmesi, çatı tadilatı, apartman iç ve dış boyası veya kaplaması gibi konular ev sahibine aittir.

Kiracı Apartman Boyasını Öder Mi?

KİRACI BOYADAN SORUMLU MU?

Kiracıların en çok merak ettikleri hususlar arasında apartmana boya yapılması durumunda bu giderin kiracıdan mı yoksa ev sahibinden mi tahsil edileceği sorusu yer alıyor. 

Kiracının apartman giderlerine katılımı, yalnız günlük hizmet kapsamına giren kapıcı, bekçi, ortak kullanım kapsamında olan elektik-su gibi giderlerde söz konusu oluyor.

Bunun dışında kalan anagayrimenkul üzerinden yapılan tüm giderler, kat maliki tarafından karşılanıyor.

Örneğin, apartmana asansör eklenmesi, çatı tadilatı yapılması gibi hususlar kat malikini ilgilendileren apartman giderleri olarak ifade ediliyor. Buna göre kiracı apartman boyasını öder mi sorusunun yanıtı da şu şekilde karşımıza çıkıyor.

Apartman boyası da ana gayrimenkulü ilgilendiren ve kalıcı bir nitelik taşıyan gider olması nedeni ile bu gider kiracıya değil, kat malikine ait oluyor. Kiracının ödemesi gereken apartman giderleri ile ev sahibinin ödemesi gereken apartman giderleri aşağıda sıralanıyor:

HANGİ GİDERLERDEN KİM SORUMLU?

-- Kiracının ödemekle yükümlü olduğu apartman giderleri; kiracının şahsi hizmetine ayrılan giderler örneğin kapıcı ücreti, ortak elektrik, ortak su parası veya yakıt gideri gibi.

-- Ev sahibinin ödemekle yükümlü olduğu apartman giderleri; ana yapıya ait masraflar örneğin boya, badana, kalorifer kazanı değiştirilmesi gibi...

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 02:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa gün
Mustafa gün - 2 ay Önce

Kiracı var ödememiş elektrik su kesintisi yapmış fakat abonelik sizin üzerinizde ve borç takıp evden kaçıyorlar bu faturayı nasıl ödemem gerekir onun için bir düzenleme oluyor mu

EMLAK GÜNDEMİ: Bunun için düzenleme elbette var; kiracı tüm abonelikleri üzerine almakla mükellef. Bu yapılmamışsa abonelik kimin üzerineyse borçta onundur. Elinizde ödenmeyen borç döneminde evde kiracınızın kaldığını ispatlayan bir belge varsa mahkemeye gidebilirsiniz.

SIRADAKİ HABER