Kira Sözleşmesinde Bu Ayrıntılara Dikkat!

Kira sözleşmesi, ev sahipleri ve kiracıların kira ilişkilerinde uymayı kabul ettiği kuralları belirler. Kiracının mülkte ne kadar süre konaklayacağı ve her ay ödemesi gereken kira miktarı gibi çok önemli detaylara sahip bir belgedir ve iki taraf içinde bağlayıcıdır.

Kira Sözleşmesinde Bu Ayrıntılara Dikkat!

KİRACILARIN BELİRTİLMESİ

Evde yaşamayı planlayan evli ya da bekar her kişi, kiracı olarak adlandırılmalı ve kira sözleşmesini imzalamalıdır. Bu, her kiracıyı kira bedelinin ödenmesi ve doğru kullanılması için yasal olarak sorumlu tutar. Örneğin, başkalarının kurallara uymaması veya ödeme yapamaması durumunda kiracının herhangi birinden tüm kirayı yasal olarak isteyebilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda, bir kiracı önemli bir koşulu ihlal ederse, kira sözleşmesiyle diğer tüm kiracılar anlaşmasını feshedebilir.

MÜLK HAKKI

Kira sözleşmesi yalnızca sözleşmeyi imzalayan kişilerin ve çocuklarının evi olduğunu açıkça belirtmelidir. Bu, mülkünüzde kimin yaşadığını (onayladığınız kişilerin) tespit etmek ve kiracı sayısını sınırlama hakkını elinizde tutmanızı sağlar.

KİRALAMA SÜRESİ

Her kira belgesi, bir kira sözleşmesi mi yoksa sabit vadeli bir kiralama mı olduğunu belirtmelidir. Kira sözleşmeleri genellikle aydan aya kadar sürer ve ev sahibi veya kiracı tarafından feshedilmedikçe kendi kendini yeniler. Öte yandan, kiralamalar genellikle bir yıl sürer. Seçiminiz kiracının ne kadar kalmasını istediğinize ve düzenlemenizde ne kadar esnekliğe ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

KİRA ÖDEMELERİ

Sözleşmede kiranın ne zaman ödeneceği (genellikle ayın ilk günü) ve kira miktarı belirtilmelidir. Karışıklığı önlemek ve kiracılarla olan anlaşmazlıkları gidermek için banka hesabı bilgileri ve kiranın zamanında ödenmemesi halinde geciken ücretlerin ödenip ödenmeyeceği de belirtilmelidir.

DEPOZİTO VE ÜCRETLER

Depozito teminatlarının detayları ve iadesi, ev sahipleri ve kiracılar arasında sıkça sorun yaratabilmektedir. Karışıklık ve yasal zorlukları önlemek için, kira sözleşmenizin depozito limitleri, kullanımları ve iadeleri konusunda net olması gerekir;

GÜVENLİK DEPOZİTOSU

Depozitonun nasıl kullanılabileceği (örneğin, hasar onarımı için) ve nasıl kullanılamayacağı (geçen ayın kirasına uygulamak gibi)
Kiracı, taşındıktan sonra depozitoyu ne zaman ve nasıl iade edeceği

ONARIM VE BAKIM

Kira sözleşmesi, kiracının onarım ve bakımla ilgili sorumluluklarını açıkça belirtmelidir çünkü kiracı mülkün suistimali veya ihmalinden dolaylı kaynaklanan zararları ödeme konusunda sorumludur.

YASA DIŞI FAAİLYET OLURSA

Kiracılarınız arasındaki sorunlardan kaçınmak, mülk hasarını önlemek ve komşuların davalarına maruz kalma durumunu önlemek için aşırı gürültü ve yasadışı faaliyetler gibi rahatsız edici davranışları yasaklayan açık bir şart eklemelisiniz.

EVCLİ HAYVANLARIN DURUMU

Evcil hayvanlara izin vermiyorsanız, kira sözleşmenizin konuyla ilgili net olduğundan emin olun. Evcil hayvanlara izin verirseniz, evcil hayvanların büyüklüğü, türü, sayısı ya da kiracının bahçeyi tüm hayvan atıklarından arındırması gerekliliği gibi özel kısıtlamaları belirtmelisiniz.

KİRACI İSENİZ

-- Kira kontratı imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer mal sahibi değilse, yasal olarak vekillik/temsil durumunu araştırın.

-- Kira kontratında belirtilen adresin doğru olduğundan emin olun. Burada bina ve daire numarası gibi detaylar önemlidir.

-- Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve hangi tutarlarda yapılacağını sözleşmede açıkça belirtin.

-- Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası gibi ana unsurların tam ve doğru yazılmış olmasına dikkat edin.

-- Kontratı, ev sahibi ile birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalayın. Ayrıca kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığından emin olun.

-- Kira kontratında kefil olması halinde, kefilin hangi bedelden ne kadar süre sorumlu olacağını yazın. 

-- Kira bedellerinin, mal sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında ödeneceği net bir şekilde sözleşmede belirterek, mümkün olduğunca banka hesabına “kira bedeli” yazarak gönderin. (Havale ve EFT ücreti kiracıya aittir).

-- Kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini ve demirbaşların mevcut durumunu anlatan bir madde ekleyin. Burayı ne kadar detaylı yazarsanız o kadar iyi, çünkü verdiğiniz depozitonun geri alınma ihtimalini bu madde belirliyor.

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur? 

Kira Sözleşmesi Örneği İndirmek için Tıklayınız...

Emlakta Bugün

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 05:01
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc