Kira Sözleşmesi Hazırlanırken Kefil Şart mı? Ödenmeyen Kira Kefilden Alınabilir mi?

Kefil bazı kira sözleşmelerinde gerekli iken bazı sözleşmelerde gerekli değildir. Bu tamamen kiracının ev sahibine güven verebilmesi ile ilgili bir durumdur.

Kira Sözleşmesi Hazırlanırken Kefil Şart mı? Ödenmeyen Kira Kefilden Alınabilir mi?

Kira sözleşmesi olmadan işlem yapılması söz konusu değildir. Ancak bu sözleşmenin ille de yazılı yapılması gerekmiyor.

Yazılı yerine sözle de sözleşme yapılabilir ama yapılan bu sözleşme geçerlilik konusunda problemlere neden olabilir. O nedenle yapılacak olan sözleşmelerin yazılı olması önemli bir konudur. 

SÖZLEŞMEDE KEFİL ŞART MI?

Kefil zorunlu bir uygulama değildir. Kefil olmadan da sözleşme aktif edilebilir. Kefil olup olmaması ev sahibinin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Aynı zamanda sözleşmeler her zaman noter önünde imzalanmalıdır.

Burada da bir şahidin olması önemli bir konudur. Yani “ev kiralarken kefil şart mı?” sorusunun yanıtı şart değildir.

Kefil ile kira sözleşmesi yapılması ev sahibi açısından olumlu bir durumdur. Çünkü kiracının kefil sunması demek, güven vermesi demektir. Ama sözleşmelerde kefil mutlaka olmalı diye bir durum yoktur.

Kefil ya da bir güvence sunmadan da sözleşme yapılabilir. Zaten yapılan sözleşme başlı başına bir güvencedir.

KEFİLDEN KİRA ALINABİLİR Mİ?

Kira bedeli ödenmediği zaman eğer ki sözleşme içerisinde kefil var ise kefilden tahsilat yapılması söz konusudur. Ancak bunun için sözleşme içerisinde kefilin mutlaka bir ıslak imzası olmak zorundadır.

Kira sözleşmesine imza atan bir kefil sadece 1 yıl boyunca kefil olarak görünecektir. Daha sonrasında eğer ki sözleşme uzatılırsa kefil sözleşmeden otomatik olarak çıkmış olacaktır.

Dolayısıyla 1 yıldan sonra ödenmeyen kiralardan kefil hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. “Ev kiralarken kefil şart mı?” sorusuna her iki şekilde de yanıt verilebilir. Bu aşamada kefil olan sözleşmeler de olmayan sözleşmeler de bulunabilir.

KİRA SÖZLEŞMESİNDE NELER OLMALIDIR?

Sözleşme hazırlamak önemli bir konudur. Ancak sözleşme hazırlarken içerisinde belirli unsurların bulunduğundan emin olunması gerekiyor. “Ev kiralarken kefil şart mı?” konusunda kişilerin inisiyatifine bağlı bir durum söz konusu oluyor.

Dolayısıyla burada bir zorunluluk aranmıyor. Güvence verilmesi için başvurulan yöntemlerden biridir. Öncelikle sözleşme içerisindeki her bir madde hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını savunabilmelidir.

O nedenle bir emlak danışmanından yardım alarak hazırlanmış olan sözleşmeler çok daha başarılı oluyor. Sözleşmenin ne kadar süre olacağı da sözleşme içerisinde mutlaka belirtilmelidir.

Ancak bu şekilde sorunsuz bir işlem yapılabilir. Sözleşme eğer ki fes edilmiyorsa kendi kendini mutlaka yenileyecektir.

-- Hem kiracının hem de ev sahibinin kişisel bilgilerinin, iletişim bilgilerinin olması önemlidir.

-- Kiracının ne kadar süre evi kullanacağı ve aylık olarak bunun karşılığını ne kadar vereceği bildirilmelidir.

-- Ödenen depozito bedelinin sözleşme içerisinde mutlaka yazması gerekiyor.

-- Kiracının aidat ve çevre vergisini verdiğini kabul etmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 09:59
YORUM EKLE