Kira Sözleşmesi Fesih Örneği

Kira sözleşmesi, kiracı ile ev sahibi arasında yapılan ve aralarındaki hukuki bağı sağlayan sözleşmedir. Gayrimenkul sahibi kiracısından kira sözleşmesinin sona erdiği tarihte mülkünün boşaltmasını isteyebilir. Bunun için 15 gün öncesinden kiracısına kira sözleşmesini feshettiğini bildirmelidir.

Kira Sözleşmesi Fesih Örneği

KİRA SÖZLEŞMESİ HAZIRLARKEN

Kira sözleşmesi, kiracı ile ev sahibi arasında yapılan ve aralarındaki hukuki bağı sağlayan sözleşmeye denir. Kira sözleşmesi, kiracı ve kiralayanın bilgilerini, kiraya verilen evin adresini, kira artış oranını, kiranın ödeneceği tarihi, kiranın bedelini, uyulması gereken hususları barındırır.

Bu bilgilerin kira sözleşmesinde doğru ve açık bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Kira kontratı imzalanırken sözleşmeyi imzalayan kişinin mal sahibi olması gerekmektedir. Aksi taktirde sözleşmesi imzalayan kişi yasal bir vekil olmalıdır.

KİRA SÖZLEŞMESİ FESİH HAKLARI

Gayrimenkul sahipleri belli gerekçeler nedeniyle kiracısını erken veya sözleşme bitiminde tahliye etmek istiyebilir. Bu erken tahliye sebepleri yerine getirildiği taktirde kira sözleşmesinin feshi söz konusu olabiliyor. Türk Borçlar Kanunu kapsamında yer alan maddeler kapsamında kira sözleşmesinin feshi bildirim ve dava yoluyla gerçekleştiriliyor.

Bildirim yoluyla kira sözleşmesinin feshi, kira kontratı süresi dolmadan en az 15 gün önce yapılıyor. Bu süre zarfndan fesih sözleşmesi yazılı bir biçimde yapılmadı ise kira sözleşmesinin süresi uzuyor.

Dava yoluyla kira sözleşmesinin fesih işleminin gerçekleştirilmesi için de bazı gerekçelerin ortaya çıklması gerekiyor. Bu gerekçeler taşınmaz sahibinin özel gereksinimleri, konutun yenilenecek olması, kiracının kira bedelini ödemesi gibi sebeplerden oluşuyor.

KİRA SÖZLEŞMESİ FESİH SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ İÇİN: TIKLAYINIZ...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim Aydın
Sevim Aydın - 5 ay Önce

Kiraladığım eve taşınmaktan vazgeçtim, ev sahibi paramıngeri vermiyor, ne yapabilirim

EMLAK GÜNDEMİ: Alamazsanız, savcılığa şikâyet edebilirsiniz.

Gonca
Gonca - 3 ay Önce

Kiralamış olduğumuz eve taşınmadan önce karşılıklı olarak kontrattan vazgeçtik. Ama sonrasında bir problem çıkmaması için bir belge hazırlayıp imzalayacağız. Ne yazmalıyız belgeye?

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşme karşılıklı olarak feshedilmiştir yazıp imzalayabilirsiniz.