Kira Sözleşmelerinde Depozitonun İadesi! Depozito Konusunda Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları

Depozito, kiracıların kiraladıkları menkul veya gayrimenkul bir mala, kira süresi boyunca verebilecekleri olası zararlarda mal sahibinin zararını garanti altına almak amacıyla ödedikleri bedeldir. Halk arasında ev yaygın ismiyle depozito denilen bu ödemeye hukuk terminolojisinde “güvence bedeli” de denilmektedir. Peki depozitonun iadesi konusunda kiracı ve ev sahibinin hakları nelerdir?

Kira Sözleşmelerinde Depozitonun İadesi! Depozito Konusunda Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları

Depozitonun gerek amacına uygun kullanılması gerekse zamanı geldiğinde iade alınabilmesi için sözleşmelerin düzgün bir şekilde hazırlanması ve depozito maddesinin de hukuka uygun şekilde yazılması gerekir. Bu konuda sözleşme nedir nasıl hazırlanır başlıklı yazımıza göz atılabilir.

DEPOZİTONUN İADESİ

Depozitonun iadesi normal şartlarda kira sözleşmesinin bitiminde yapılmalıdır.  Eğer kira sözleşmesinde aksine bir düzenleme yoksa, kiralanan yeri kira sözleşmesine uygun olarak kullanıp herhangi bir maddi zarar vermeyen kiracı, kiralayan yeri tahliye ettiğinde kiralayanın depozitonun ideasini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

DEPOZİTODA KESİNTİ YAPILMASI

Kiralayanın, kira sözleşmesinin süresinin bitiminde depozito bedelini, hiç iade etmemesi ya da depozitodan kesinti yaparak kısmen iade etmesi uygulamada sık karşılaşılan gayrimenkul hukuku uyuşmazlıklarının birisidir.

Depozitonun iadesi konusunda hukuki durum şudur: Gayrimenkuldeki olağan yıpranmalar, Yargıtay kararlarına göre kiralayan yani mal sahibi bakımından depozito bedelinde kesinti yapmak için geçerli bir sebep teşkil etmez.

Depozito bedelinde kesinti yapılabilmesi için mutad (olağan) kullanımlar sonucu oluşan yıpranmaların ötesinde kiracının gayrimenkule maddi anlamda zarar vermiş olması gerekir.

Örneğin kiralanan gayrimenkulün parkelerinin olağan yıpranmanın ötesinde kırılması, olağan kullanım dışında aşırı çizilerek bozulması, cam veya çerçevenin kırılması, banyo tesisatının ciddi zarar görmesi ve benzeri nitelikteki maddi zararlar ve gayrimenkulün kıymetini ve gayrimenkulün kullanımından beklenen faydayı düşüren ciddi ve esaslı zararlar bu kapsamdadır.

Bunun dışında kiralanan yerdeki normal kullanım sonucu olaşan olağan ve beklenen kullanım kaynaklı zararlar ise asla depozito bedelini kesmek için sebep teşkil etmez.

KİRACIYA DEPOZİTO İADESİ

Kiracının depozitonun iadesi konusunda herhangi hukuki bir sorun yaşamaması için kira sözleşmesine konulacak maddelerin dikkatle incelemesi ve gayrimenkulün mevcut durumunun sözleşmeye yeteri kadar açık, net ve detaylı şekilde yazdırması gerekir.

Ayrıca depozito bedelinin asla belgesiz ve elden verilmemesi, banka transferi veya tediye makbuzu ile belgeli şekilde ödenmesi ve ayrıca ödemenin kira sözleşmesine yazılması da kiracı açısından ispat noktasında güvence oluşturacaktır.

Kira sözleşmesi uzun dönemli olacaksa depozito bedelinin yabancı para (döviz) cinsenden verilmesi kiracıyı enflasyona karşı koruyacak bir önlem olacaktır. 

Bunun dışında kiracı, gayrimenkulü kiralayana teslim ederken bir teslim tutanağı hazırlayarak gayrimenkulün sözleşmeye uygun şekilde kullanılıp anahtarı ile birlikte kiralayana sözleşmeye uygun şekilde teslim ve iade ettiğini karşılıklı imza altına alabilirse bu durumda kiralayanın depozitoyu iade etmesi daha fazla garanti altına alınmış olur. 

Eğer ortada olağandışı ve somut bir zarar olmadığı halde kiralayan depozito bedelini iade etmiyorsa önce ihtarname çekilerek iade talep edilmesi, bunun işe yaramaması durumunda ise yasal yola başvurulması gerekecektir ki bu durumda kiralayan taraf yani mülk sahibi gayrimenkulde olağan dışı maddi zarar olduğunu ispatlamak zorunda kalacaktır.

Zira ispat hukuku bakımından iddia eden taraf mal sahibi olduğuna göre depozito bedeli konusundaki iddiasını ispat yükü de yine mal sahibine düşecektir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 04:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine ELASLAN
Emine ELASLAN - 13 ay Önce

Merabalar benim tutmuş olduğum ev çok kirik döküntü buna rağmen 4 yıl süreye yakın oturdum çıkarken duvarların kombiden iş çekmesi ve sararması ve kombiye bakım yaptırıp çıkmam gerektiğini bahane edilerek depozitolu iade etmediler.halbuki sözleşme yaparken böyle bisey konuşulmadı ve yazılmadı ben yeni bakımlı olarakta teslim almadım. Nasıl bir yol izlemeliyim.

EMLAK GÜNDEMİ: Bunu nasıl kanıtlayacaksınız? Sonuçta depozito tamda bu maksat için alınıyor. Eğer sözleşmede belirtilseydi veya elinizde evin ilk girişteki halini kanıtlayacak bir şeyler olsaydı durum değişebilirdi.

Emre Zorlu
Emre Zorlu - 11 ay Önce

Girerken verdiğimi depozito 1350 liraydı 1350 lira kira ödüyorduk. Şuanda 1750 lira kira ödüyoruz ve yenı tuttuğum evin emlakçısı ev sahıbımızın 1750 lira depoziti vermesi gerektiğini söylüyor doğrumudur ne yapmamız gerekiyor. 1350 vericez diyorlar hala

EMLAK GÜNDEMİ: Ev sahibi evde yapılan kontroller sonrası kesinti yapmazsa aldığı tutar kadar ödeme yapar. Faiz veya başka bir isimde fark ödemesi yapmaz.

Nil Şahin
Nil Şahin - 1 yıl Önce

Kira ve depozitoyu vermeme rağmen su aboneliğini üstüme almadan anahtarı teslim etmediler. Eve girmekten vazgeçtim ama depozitoyu vermeyeceklerini söylüyorlar böyle bi hakkı var mı emlakçı on??

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşme yapılmışsa kira iade edilmeyebilir ancak depozitoyu vermek zorundalar. Depozito emlakçı komisyonu yerine sayılamaz.

Gülsen
Gülsen - 1 yıl Önce

Kiralanan bir mülk yangında sel felaketinde depremde imha edilmiş ise kiracınin depozitoisteme hakkı varmidir

EMLAK GÜNDEMİ: Evet, bu tür durumlarda depozito eksiksiz kiracıya ödenmelidir.

arzu şen
arzu şen - 11 ay Önce

merhaba, bayraklı depreminde kiraladığım evde sıva çatlakları oluştu. ev sahibime bunu yaptırmalarını istedim yarı yarıya ödemeyi yapalım dediler bende bunu kabul etmediğim için 3 aydır bekliyorum ve nihayet taşinma karari aldim. siva catlaklari hala yapilmadi. bu nedenle odedigim 500 usd depozitoyu tarafima iade etmiyorlar. depremden oluşan zararı kiracı mi karşılar mal sahibi mi

EMLAK GÜNDEMİ: Depremde hasar alan binada kiracı cezasız çıkma hakkına sahiptir. Ne kalan aylar için kira ödemesi yapar ne de depozitosunda kesinti yapılabilir.

Sema Kartal
Sema Kartal - 10 ay Önce

Merhabalar Evi temiz ve masrafsız bıraktığım halde ev sahibim 1 ay 10 gün sonra bana depozitomu iade etti fakat tüm borçlarımı kapattığım halde evini kiraya vermediği dönemdeki yakıt parasını depozitodan kesti 3000 TL ödemesi gerekirken 540 TL sini kesti benden bunu hakkı var mıdır...

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesi sonra erdikten sonra depozitodan aidat veya yakıt ücreti kesilemez. Ev sahibinizin bu kesintiyi yapmaya hakkı yok. Ancak kiracı olduğunuz dönem için ödenmeyen aidat ve giderler depozitodan kesilebilir.

Sema Bayraklı
Sema Bayraklı - 10 ay Önce

Merhabalar, iki yıl önce kiraladığımız daireye iki kira değerinde 2700 tl. ödemiştik. Kira kontratımızda, kiracı evi boşaltırken aylık kira bedeli ne kadar ise depozitosuda o bedelden ödenir diye bir madde var. Ama ev sahibimiz öyle birşey yokmuş diyerek bize bugünkü iki kira bedelimiz olan 3400tl yi iade etmek yerine 2700 tl. iade ederim diyor. Bu konu ile ilgili bir kanun maddesi var mı? Burada uygulanması gereken kural nedir?

EMLAK GÜNDEMİ: Sözleşmede açıkça belirtilmiş ise ev sahibiniz dediğiniz gibi kira bedeline uygun ödeme yapmalıdır.

Kaan
Kaan - 10 ay Önce

Merhabalar şimdi ben bir eve kira sözleşmesi yaptım henüz 2 gün geçti fakat eve çıkmaktan vazgeçtim bu durumda sözleşmeden caymam halinde depozitoyu ve emlakçı parasını geri alabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Emlakçı komisyonunu geri alamazsınız ama depozitonuzu geri alma hakkına sahipsiniz.


SIRADAKİ HABER