Kira Ödemeden Çıkan Kiracıya Haciz

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kiracım beş ay kirasını ödemedi, icra takibi yaptım. Sonrasında da davayı kazandım. Kiracım bu arada evden kaçtı. Ben de yaptığım icra takibi sonucu ona ait eve haciz tatbik etmişken o da evini birine bağışlamış. Şimdi bu bağışı iptal ettirebilir miyim? Bunun süresi nedir? " sorusunu cevapladı.

Kira Ödemeden Çıkan Kiracıya Haciz

KİRA ÖDEMEDEN GİDEN KİRACIYA HACİZ

SORU: Kiracım beş ay kirasını ödemedi, icra takibi yaptım. Sonrasında da davayı kazandım. Kiracım bu arada evden kaçtı. Ben de yaptığım icra takibi sonucu ona ait eve haciz tatbik etmişken o da evini birine bağışlamış. Şimdi bu bağışı iptal ettirebilir miyim? Bunun süresi nedir? 

CEVAP: Kiracının kiralarını ödememesi durumunda yapılması gerekeni okuyucum yapmış. Doğrusu kendisini takdir ettim, böyle bir işi takip kolay değil. Ancak okuyucum başarmış. Hatta kiracının kendisine ait bir evini bulup haciz tatbik ettirmiş ama borçlu kiracı haciz tatbik edilen evi birine devretmiş.

Peki bunda amacı ne? Haciz tatbik etmeden devretseydi dava açması gerektiğini söyleyebilirdim. Ancak devir haciz tatbikinden sonra yapılmış. Bu halde dava açmaya gerek yok. Zira hacizli bir malın devrinde haciz kalkmaz, devam eder. Bu nedenle okuyucumun borçlusunun malına koyduğu haciz devam ediyor.

Ancak burada dikkat etmesi gereken husus, haczin devam edeceği sürede satışını istemek. Eskiden gayrimenkul üzerindeki haczin devamı için iki sene içinde işlem yapmak, iki sene içinde hiçbir işlem yapmadan beklememek gerekiyordu ama sonra bu süre bir yıla indi.

Dolayısıyla bir yıl içinde satışını talep etmek gerekir. Görüldüğü gibi üzerindeki haciz devam ettiği için okuyucumun hacizli gayrimenkulün satışını talep için haciz tarihinden itibaren bir yıl süresi var. Endişeye gerek yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER