Kira Depozitosu Ne Demek?

Bir konutu kiralamak istediğinizde, sizden girişinizde kira bedeliyle birlikte depozito olarak ek bir güvence ücreti de talep edebilirler. Bu ek ücret Kiracılar Yasasına göre vadeli hesaba yatırılır ve faizi kiracıya aittir. ‘Kira bedeli’ olmadığı için kira depozitosu damga vergisine tabi değildir.

Kira Depozitosu Ne Demek?

İstenebilecek kira depozitosunun maksimum değeri üç aylık kira tutarıdır. Bu tutar sözleşme bitiminde ev ile ilgili herhangi bir anlaşmazlık çıkmazsa (boya, fatura, tadilat masrafı gibi) kiracıya geri ödenir. Bir zararın olması durumunda, masraflar depozito üzerinden düşülür.

Depozitoyu geri alırken yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem/ispat amacıyla depozito verirken yazılı bir belge talep etmekte fayda vardır. Bu belgede depozito verilme tarihi, nedeni, ne kadar verildiği yazılmalı ve ıslak imza atılmalıdır.

Evde, ev sahibine masraf oluşturacak bir durum yoksa ve yine de ev sahibi depozitoyu geri vermiyorsa ya da depozitodan gereğinden daha fazla kesinti yapmak istiyorsa hukuki yollara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Böyle bir durumda kiracının ilk olarak ev sahibinin aleyhinde icra takibi açtırması ve depozitoyu ev sahibinden talep etmesi gerekir. Bu süreç çoğunlukla kiracı açısından olumlu sonuçlanır. Gerekli sonuca gelindiğinde banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlü olacaktır.

Kira depozitosunun kanun maddesi Borçlar Kanununda Madde 342’de düzenlenmiştir.

YORUM EKLE