Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamına giren konut sahiplerine kira yardımlarında bulunuyor. Kira yardım tutarı illere göre değişiyor. Peki kimler kentsel dönüşüm kira yardımı alabilir?

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir?

Akşam'da yer alan habere göre, riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşümle sağlıklı hale getirilmesi amacıyla çıkarılan kanun kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor. Riskli bulunan yapıların kira yardımları TÜFE’ye göre belirleniyor. TÜFE’deki değişim oranı kira yardımlarını etkiliyor. İllere göre kira yardımı farklılık gösteriyor.

Anlaşmayla tahliye edilen yapıların maliklerine mümkün olması halinde, kira yardımı yerine tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerlerinin teslim tarihine kadar, geçici konut veya işyeri tahsisi yapılabiliyor. 

Riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşümle sağlıklı hale getirilmesi amacıyla çıkarılan kanun kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor.

Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa, bu süre 36 aya kadar çıkabiliyor.  

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ALABİLMEK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Kira yardımından faydalanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Devletten finansal destek almak için evinizin riskli yapı kapsamında olması ve risk altında bulunduğunun tespit edilmiş olması gerekiyor.

Kira yardım alma şartlarına uyum sağlayan kişiler kira yardımından iki şekilde faydalanabilirler. Buna göre;

-- Evlerini yeniden inşa etmek isteyen kişiler kredi yardım desteğinden faydalanabilirler.

-- Belli bir süre boyunca kira yardımından faydalanabilirsiniz.

İki yardımı aynı anda almak mümkün değildir. Başvuru esnasında iki yardımdan birisi için başvuruda bulunma şartı bulunmaktadır.

Gayrimenkul sahipleri risk durumunda ise kiraya çıkmaları durumunda devletten kira yardımı alabileceklerdir.

KİRA YARDIMI İÇİN İSTENEN BELGELER

2019 kira yardım başvuruları belediyelere yapılmakta ve müracaat sırasında hak sahiplerinden bazı belgeler istenmektedir. 

-- Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi

-- Başvuru sahibinin başvuruda bulunması için doldurması gereken başvuru dilekçesi

-- Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu

-- Hak sahibi kişinin ya da vekilinin Ziraat Bankası'nda hesabı bulunduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi

-- Güncel tapu kaydı ya da tapu belgesi zorunludur.

-- Başvuru sahibi adına herhangi bir fatura belgelenmelidir. Faturanın son üç aylık süreçte olması gerekir.

Bütün belgeleri eksiksiz olarak tamamlayan kişiler bağlı bulundukları belediyeye başvuruda bulunarak belgeleri teslim edebilirler.

Vekâletname ile yapılan başvurularda vekaletnamede kira yardımım başvurusu için yetkili olunduğuna dair ibare bulunması gerekir. Ayrıca vekil kişinin vekâletname ile birlikte kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi başvuru için gerekli belgeler arasındadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 15:48

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER