Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir?

İstanbul’da yaşanan deprem sonrasında birçok kişi hem evlerinin hasarlı olup olmadığını kontrol ettiriyor hem de riskli binaların kentsel dönüşümle yenilenmesini istiyor. Ayrıca devlet evini kentsel dönüşümle yenilemek isteyen vatandaşlara kira yardımı da yapıyor. Peki bu yardımı kimler alabilir?

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilir?

KİRA YARDIMI 715 LİRADAN BAŞLIYOR

Yeniakit'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, illere göre en düşük 715, en yüksek 1.150 lira kira yardımı veriyor. Riskli yapılarda bulunan hak sahiplerine yapılan kira yardımlarının bedelleri Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık değişim oranına göre değişiyor. Riskli alanların ve yapıların kentsel dönüşümle sağlıklı hale getirilmesi için çıkarılan kanuna göre riskli yapılarda oturanlara 18 ay boyunca kira yardımı veriliyor. Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa, bu süre 36 aya kadar çıkabiliyor.

KİRA YARDIMI YAPAN KURUMLAR

Farklı kişilere farklı kurumlar tarafından sağlanan kira yardımları 2019 yılında desteklerini devam ettiriyor. Kira yardımı desteği alınabilecek iki farklı kurum yer alıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında sunulan kira yardımları ve dar gelirli vatandaşlar için yapılan kira yardımlarından yararlanabilecek olan kurumlar merak ediliyor.

-- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen kentsel dönüşüm kira yardımları için başvurular kabul ediliyor.

-- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Valilik ve Kaymakamlıkların ortaklaşa yürüttükleri projeler ile dar gelirli muhtaç ailelere verilen sosyal hizmetler kira yardımı oluyor.

-- Açıklanan kurumlara yapılan başvurular değerlendirilip şartlara uyum sağlayan başvuru sahiplerine kira yardım destekleri sağlanıyor.

KİRA YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Evlerinin risk altında olduğu tespit edilmiş olan kişiler Devlet kira yardımı desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunmaktadırlar. Devletten finansal destek sağlamak için yapılan başvurularda aranan şartlara uyum sağlamak gerekir. Kira yardımlarından faydalanma şekli 2 türlü olmaktadır. 

-- Evlerin yeniden inşa edilmesini sağlayacak yardım desteğinden yararlanmak amacıyla gerçekleştirilen başvurularda veriliyor.

-- Belirlenecek olan süre boyunca kira yardım desteğinden faydalanmak için yapılan başvurular şeklinde veriliyor.

Seçeneklerde belirtilen yardım desteklerinin ikisi için başvuru yapılamıyor. Başvuru sahipleri verilen yardımlardan bir tanesini seçebiliyor. Gayrimenkul sahipleri evlerinin risk altında olduğunu tespit ettirirlerse kiraya çıkmak zorunda kalacaklardır. Bu durumda devletten kira yardımı almaları mümkün olmuyor. 

KİRA YARDIMI ŞARTLARI

İkametgâh kira yardımı almanın ilk şartı olmakta ve ikamet edilen bağımsız bölge için devletten yardım alma süresi 18 ay olarak açıklandı.

Kira yardımı başvurusu yapanların ayrıca kredi kullanmamış olması gerekiyor. Kredi kullanmış olan kişilere ayrıca kira yardımı verilemiyor.

Maliklerin gayrimenkulü geç almamış olması önemli oluyor ve aksi durumlarda kira yardım başvuruları geçerli olmuyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 07:08
YORUM EKLE