Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Deprem sonrası vatandaşlar, eski binalarını kentsel dönüşüm ile yeniden yapılması için nelerin yapılması gerektiğini araştırıyor. Peki kentsel dönüşüm için nereye başvurulur, kentsel dönüşüm için gerekli şartlar neler? Kentsel dönüşüm için devlet desteği ne kadar? İşte yanıtlar

Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

DEPREM KENDİNİ HATIRLATTI

Yeniakit'te yer alan habere göre, Muğla Bozkurt merkezli 6.0 büyüklüğüne sahip deprem sonrasında önceki gün de İstanbul’da üst üste meydana geldiği 4,6 ve 5,8 büyüklüğüne sahip depremler nedeniyle adeta diken üstünde. Özellikle de İstanbul’da yaşanan deprem unutulmaya yüz tutmuş deprem gerçeğini bir kez daha hatırlatmaya yetti. Deprem sonrası eski binalarını kentsel dönüşüm ile yeniden yapılması için nelerin yapılması gerektiğini araştırıyor. 

BAŞVURU NEREYE NASIL YAPILIR?

Önceki gün yaşanan son deprem vatandaşları hareketlendirdi. İnternette arama motorlarında evimi nasıl dönüştürürüm ve izlenecek yol haritası başlıkları en çok aranan konular arasında yer aldı. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar, belediyelerin kapısını çalıp kentsel dönüşüm masalarına gidiyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri de ziyaretin sıklaştığı adreslerden. 

Riskli olduğunu düşündüğünüz bir yapının kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılmasını istiyorsanız, ilk olarak yapının riskli olduğuna dair bir raporu almanız gerekiyor.

Bilindiği üzere kentsel dönüşümün ilk koşulu; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre, yapının "riskli" olarak tespit edilmesi oluyor. 

Kentsel dönüşüm kapsamında yapının riskli olduğu tespit için Bakanlık tarafından belirlenen kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenmesi amaçlanıyor. Bu kuruluşlara bir dilekçe ile başvuru yapılabiliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DİLEKÇE ÖRNEĞİ

İNDİRMEK İÇİN: TIKLAYINIZ...


…./…../201..

.................................... Şirketi'ne

 

…………….. ili, …………….. İlçesi, …………… Mah., ……………..  Cad., …………… Sok. , …………….. Apt., No:…….. tapuda ……….Pafta,  ……….. Ada, …………. Parsel sayılı Yapıda Kat Malikiyim. Çevre ve

Şehircilik Bakanlığı Lisanslı Kuruluşu olarak 6306 sayılı kanun kapsamında; Binamız RİSKLİ YAPI TESPİT RAPORU’ nun hazırlanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

Adı Soyadı

İMZA

 

EKİ :

1. Tapu Fotokopisi

2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3. Tapudan alınmış Bina Kat Maliklerinin

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

-- Tapu Fotokopisi 

-- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

-- Tapudan alınmış Bina Kat Maliklerinin Hisse Oranlarını Gösterir Belge/ Takyidat 

-- Belediyeden Alınmış Binanın Statik Projesi veya Statik Proje Olmadığına dair resmi yazı 

-- Belediyeden UAVT ( Ulusal Adres Veri Tabanı ) Yazısı  (Yerleşim Yeri Adresi Doğrulama Yazısı) 

-- Vekaletname 

-- Şirket İmza Sirküsü ve Şirket Yetkilisi 

-- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 13:49
YORUM EKLE