banner53

Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son günlerde artan bina çökmeleri, eski binalarda yaşayan bir çok kişiyi kentsel dönüşümü araştırmaya itti. Peki kentsel dönüşün nedir ve nasıl başvurulur?

Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 5 YILLIK ACİL EYLEM PLANI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kentsel dönüşümde 5 yıllık acil eylem planımızı hazırlayıp kamuoyuyla paylaşacağız. Kentsel dönüşüm terörle mücadele kadar önemlidir. Biz istiyoruz ki hiçbir annemiz ağlamasın, hiçbir evladımız yetim ve öksüz kalmasın, Kentsel dönüşüme dair 81 ilimize genelgemizi gönderdik. Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle tespit çalışmalarını yürütüyor. Genelgede ilan ettiğimiz 3 aylık süre 19 Mayıs'ta doluyor. Bunun için de belediyelerimizden acil ve öncelikli dönüşmesi gereken binaların tespitini bir an evvel yapmalarını ve bakanlığımıza göndermelerini istiyoruz" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DEVLET DESTEĞİ

Devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredilerinin yanı sıra başvuru sahipleri 18 aylık süre boyunca kentlere göre değişen ve aylık 1000 TL'yi bulan geri ödemesiz bir şekilde proje kapsamında kira yardımı alması da mümkün oluyor.

Kişilerin devlet tarafından ya da bakanlık kurumları aracılığı ile hiçbir zorlamaya tabii tutulmadığı bu işlemlerde ev sahipleri istedikleri müteahhitlerle birlikte çalışabiliyor. Bu projelerin sonucunda evler depreme dayanıklı bir hale gelirken evlerin kullanım ömrünün uzaması ile birlikte de ekonomik olarak değerinin artması da söz konusu oluyor.

Ortalama rakamlara bakıldığında dönüşüm projeleri ile birlikte evlerin değerinin 1,5 kat arttığı görülmektedir. Binaların inşası sırasında belediyenin ve noterin harçları ile birlikte vergi muafiyetlerinden de yararlanma imkanı sunulduğu için bu projeler herkes için son derece avantajlıdır

İLK ADIM BİNA RİSK RAPORU ALMAK

Binanın deprem risk raporu alındığında kentsel dönüşüm için ilk adım atılmış olmaktadır. Bu raporlar sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış, yetkili şirketler tarafından bina sahiplerine veriliyor.

Bakanlığın bu konuda kesin düzenlemeleri ile sadece kendi tarafından onaylanan aracı kurumlardan gelen lisansları kabul etme kuralını getirdiği görüyoruz. Tüm lisanslı kuruluşlar bakanlığın sitesi üzerinden görülebiliyor.

BİNANIZ RİSKLİ BULUNURSA

Binaların riskli olduğunun raporlanmasının ardından devletin kentsel dönüşüm kredisinden yararlanarak süreci başlatmak mümkün oluyor.

Burada müteahhidin seçilmesinin ardından bu kredileri sağlayan bankalara gidilerek metrekare başına, daire sayısına göre her daire için en fazla 100 bin TL'yi bulan rakamlarla kredi çekiliyor. Müteahhidin hesabına doğrudan aktarılan bu para ile inşaat sürecinde paranın kullanımı da gerçekleştiriliyor.

Kişiler binalarının boşaltılmasının ardından kendi bulundukları ildeki kentsel dönüşümden görevli başkanlıklara müracaat ederek bu projelere verilen kira yardımlarından da yararlanabiliyor. 18 ay boyunca verilen bu yardımlar devletten geri ödemesiz hibe şeklinde alınıyor.

.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 07:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER