Kendi Evinde Oturan Yeni Ev Sahibi Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Kirada oturduğumuz ev satıldı. Yeni malik bize ihtarname gönderdi, tahliyemizi istedi ve kira zammı yaptı. Ancak dünya çapında yaşanan salgın nedeni ile bizler de mağdur olduk evi tahliye edemedik. Yeni malikin bu civarda 2 evi olduğunu öğrendik. Bunlardan birinde kendisi oturuyormuş. Bizim evi de yatırım için almış. Şimdi öyle görünüyor ki bizim tahliyemiz için dava açacak. Böyle bir durumda haklarımız ne olabilir? Böyle bir dava uzun sürer mi?" sorusunu cevapladı.

Kendi Evinde Oturan Yeni Ev Sahibi Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Önce konu hakkında genel bilgi vereyim. Biliyorsunuz, kiraya verenin kiracıtahliyesi için kanunda yazılı tahliye nedenlerinden birinin bulunması şart.

Bunlardan birinin bulunması halinde de tahliye davası belli süreler içinde açılabilir. Her istenilen zamanda açılmaz.

Ancak bir gayrimenkule yeni sahip olan kimse, tahliye için olması gereken süre dolmamışken, kiracıya bir ay içinde ihtarname göndererek 6 ayın sonunda tahliye davası açabilir.

Ancak bu tarihlere uymak kesin tahliye nedeni değildir. Böyle bir davada yeni malikin ihtiyacını da ispatlaması şarttır.

Şimdi okuyucuma tahliye davası açılacaksa satın alma tarihi üzerinden altı ay geçecektir (bir ihtimal bu altı ay içinde kira dönemi sonuna gelinirse altı ay beklenmeden de tahliye davası açılabilir).

Okuyucum yeni malikin kendi semtlerinde kendi evinde oturmakta olduğunu söylüyor. Bu husus dava açıldığında mahkemece incelenmesi gereken bir husustur.

Böyle bir durum, yeni malikin, okuyucumun kirada oturduğu eve ihtiyacı bulunmadığı ihtimalini öne çıkarır.

Bu halde de dava reddolunur. Bu nedenle yeni malik şayet ihtiyacını ileri sürecekse oturduğu evin kendi ihtiyacına yetmediği, yeni dairenin daha elverişli olduğunu ispat zorunda kalacaktır.

Bütün bunlar olurken, dava açmak için altı ay bekleme süresini de hesaba katarsak böyle bir davanın 1.5 yıl civarında süreceği ihtimal dahilindedir.

Ancak bu süreyi kesin olarak kabul etmemek gerekir. Bu mahkemenin vereceği duruşma günlerinin sıklığına ve toplanacak delillere göre değişir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
H.Arslan
H.Arslan - 4 ay Önce

Biz 5 bloktan oluşan bir siteyiz yapılan genel kurulda her bloğa blok temsilci seçildi toplamda 5 blok temsilcisi ancak başkan ve yönetim seçimi yapılmadan toplantı terk edildi normalde seçilen 5 blok temsilcisi arasında toplantıya katılanların oy çokluğu ile başkan seçilmesi ve böylece yönetimin teşkil edilmesi veya divana başkanlık eden heyetin seçilen beş temsilcinin kendi aralarında başkanı seçme seçeneğide var ancakikinci seçeneğin oylanması ve kabul görmesi sonucun da toplantı tespit tutanağına geçmesi sonucunda yönetim kurulu seçimi doğru olur kanaatindeyim bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim
2.sorum ise yukarıda seçilen yönetim eğer yok hükmünde ise aidat toplama harcama yapma ve üyeleri icraya verme yetkisi varmı

Birde genel kurulda alınmayan oya sunulmayan kararları uygulaması sonucunda bu karalarla ilgili yapılan işlere ait aidat yatırmamamız doğrumudur

İcralık olursak bu konuda haklımı haksızmı olacağız

Bu konu ile ilgili 130 dairenin 55 imza toplayıp genel kurul talep etmiş ancak pandemi nedeni ile red etmiş pandemi yasskların bitmesine rağmen genel kurul kararı almamış tır bu defa tekrardan 66 adet imza toplanmış gene toplantı kararı almamış ve site sakinlerini icraya vermiştir

Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

SIRADAKİ HABER