banner53

Kat Malikleri Kapıcının Faturalarını Ödemek Zorunda mı?

Site veya apartmanlarda görev yapan bina görevlilerinin yani diğer adıyla kapıcıların elektrik, su ve doğal gaz faturaları bazı apartmanlarda karşılanırken bazılarında karşılanmıyor. peki kapıcının faturaları kat maliklerince ödenmek zorunda mı?

Kat Malikleri Kapıcının Faturalarını Ödemek Zorunda mı?

Ekonomik şartların günden güne ağırlaştığı ve her geçen gün artan maliyetler karşısında apartmanlar ve siteler masraflarını düşürebilmek ve daha fazla tasarruf edebilmek adına birçok yönteme başvuruyor.

Konut kapıcıları yönetmeliği gereği kapıcıya tahsis edilen konut karşılığında kapıcı ücretinden kira adı altında kesinti yapılamaz.

İş sözleşmesi devam ettiği sürece kira istenemez. Kapıcı için ödenen elektrik, su ve doğalgaz giderlerinin durumu da yine aynı yönetmelikte düzenlenmiştir.

Kapıcı Giderleri Sözleşme İle Belirlenir

İlgili yönetmeliğin 13. Maddesi’ne göre, kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı sözleşme ile belirlenir.

Dolayısıyla kat malikleri adına kapıcıyla/kapıcılarla sözleşme yapan yöneticilerin bu giderlerin nasıl dikkate alınacağı hususunu unutmaması gerekir.

Kat malikleri, kapıcının söz konusu giderlerini yüklenmeyi uygun görüyorlarsa sözleşmeler buna göre düzenlenmelidir.

Tam tersi giderlere katlanmak istememeleri durumunda ise ilgili giderler bizatihi kapıcı tarafından karşılanır.

Kapıcı Giderlerinin Vergi Yükümlülüğü

Kapıcının söz konusu giderleri kat malikleri tarafından karşılanırsa vergisel bir yükümlülük yoktur.

Zira kapıcılara verilen ücretler vergiye tabi tutulmamaktadır. Dolayısıyla, para ile temsil edilebilen menfaatler de bu anlamda verginin dışında kalır.

Öte yandan kıdem tazminatının hesaplanması aşamasında süreklilik arz eden bir ödeme yapıldığından dikkate alınması gerekir.

Hesaplama yapılırken son bir yıllık faturalar 365’e bölünmek suretiyle bir günlük tutar bulunmalı ve giydirilmiş ücret buna göre tespit edilmelidir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER