banner53

Karşılıksız Devredilen Gayrimenkul Nasıl Geri Alınır?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "1998’de sahibi bulunduğum arsaya bina yaptım. Sonra gençlik nedeniyle ihtiyatlı davranmak istedim ve gayrimenkulü 2002’de annemin adına yaptım. Şimdilerde de artık durumum iyi ve bu yeri annemden geri almak istiyorum. Annem yönünden bir problem yok ama kardeşlerimden bazıları itiraz ediyor. Buna hakları var mı?" sorusunu cevapladı.

Karşılıksız Devredilen Gayrimenkul Nasıl Geri Alınır?

Okuyucumun bakması gereken yer tapu kayıtları. Bugün söz konusu gayrimenkulün tapu kayıtları anneye ait. Kardeşler de bir gün annenin vefatı halinde bu yerde hisse sahibi olacak.

İşte bunun için huysuzlanıyorlar. Zira kaç kardeş var bilmiyorum ama mesela üç kardeş varsa gayrimenkule birlikte malik olacaklar. Ama anne bu yerin mülkiyetini okuyucuma devrettiğinde, annenin vefatı halinde hiçbir şeye sahip olamayacaklar.

KARŞILIKSIZ DEVİR

7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nda, menkul, gayrimenkul, hak ve alacakların kişilere veraset yoluyla veya her ne şekilde olursa olsun ivazsız (karşılıksız) bir suretle intikal edebiliyor.

Bir kişinin eşine, çocuğuna veya hiç akrabalık bağı olmayan birisine para vermesi, otomobil veya gayrimenkul alarak bedelinin doğrudan kendisinin ödemesi ivazsız intikaldir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER