Kardeşlerin Kalan Mirasta Payları Var mı?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, 'Vefat eden kişinin çocukları yoksa, miras eş ve kardeşlerine kalır diyorsunuz. Bu miras, veraset ilamındaki paylar oranındaki gibi midir? Yoksa eşin verasetteki hissesine düşen paydan başka ayrıyeten saklı pay gibi bir hissesi var mı? sorusunu cevapladı

Kardeşlerin Kalan Mirasta Payları Var mı?

KALAN MİRASIN PAYLAŞIMI

SORU: Vefat eden kişinin (bay veya bayan fark eder mi bilmiyorum) çocukları yoksa, miras eş ve kardeşlerine kalır diyorsunuz. Bu miras, veraset ilamındaki paylar oranındaki gibi midir? Yoksa eşin verasetteki hissesine düşen paydan başka ayrıyeten saklı pay gibi bir hissesi var mı? Yoksa miras; saklı pay gözetilmeksizin tüm mal varlığı üzerinden veraset ilamındaki hisseye isabet eden paylar oranında mı bölüşülür? 

MİRASTA KADIN ERKEK AYRIMI YOK

CEVAP: Ölen eşlerden söz ederken dikkat ederseniz, sağ kalan eş veya vefat eden eş diye söz ediyorum. Yani ölenin erkek veya kadın olması, buna göre de sağ kalanın erkek veya kadın olması durumu değiştirmiyor. Erkeğin ölümü ile hayatta kalan karısı ile kadının ölümü ile sağ kalan kocası aynı haklara sahiptir yani kadın erkek ayrımı yoktur.

MİRASTA SAKLI PAY

Sağ kalan eşin miras payı yasal olarak bellidir ve bu paya sahip olur. Veraset ilamında belirtilen pay da bu yasal paydır. Sorulan soruda vefat edenin çocukları yok, eşi ve kardeşleri var.

Bu durumdaki bir aile tablosunda, eşe miras bırakanın malvarlığının (terekenin) yarısı kalır. Diğer yarısı ise kardeşler arısında paylaştırılır. Peki sağ kalan eşin saklı payı var mı?

Evet var, sağ kalan eşin saklı payı miras payının tamamıdır.

KARDEŞLERİN SAKLI PAYI YOK

Ancak böyle bir aile tablosunda önemli rol oynayan husus, diğer mirasçıların saklı payı olup olmadığıdır. Anlatılan olayda diğer mirasçılar kardeşler olduğuna göre onların saklı payı yoktur.

Miras başkaca bir hukuki zemin yoksa, evet yasal hisseler itibarıyla paylaşılır. Şayet bir vasiyetname veya bir bağış varsa mahfuz hissesi (saklı payı) bulunmayan kardeşlerin bir müdahalesi olamaz.

Kardeşler lehine, sağ kalan eş aleyhine bir müdahale olursa sağ kalan eş mahfuz hissesine düşen oranı talep edebilir.

EDİNİLMİŞ MALLARIN DURUMU

Yukarıdaki hususlar genel kural olmakla birlikte bir istisnadan da söz etmeliyim: Bizim hukukumuza çok geç giren bir ‘edinilmiş mallara katılma sistemi’ vardır ki bu sistemin uygulanması isteme hakkına sahip sağ kalan eş, evlilik birliği içinde edinilmiş mallara ait parasal değerin yarısını talep etme hakkına sahiptir. Bu husus, hesapları biraz karıştırır.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2019, 11:15

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER