banner53

Kardeşler Mirastan Nasıl Mahrum Edilir?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusudan gelen, "Biz eşimle 80’li yaşlardayız. Aile yakınları olarak en yakın kardeşler var. Gayrimenkullerimizin intifa hakkını muhafaza ile kuru mülkiyetini hayır kurumlarına bağışlamak istiyoruz. Ancak ortak intifa hakkı olmaz diyorlar, bunu nasıl hallederiz?" sorusunu cevapladı.

Kardeşler Mirastan Nasıl Mahrum Edilir?

KARDEŞİ MİRASINDAN MAHRUM ETME

SORU: Biz eşimle 80’li yaşlardayız. Aile yakınları olarak en yakın kardeşler var, çocuklarımız yok. Gayrimenkullerimizin intifa hakkını muhafaza ile kuru mülkiyetini hayır kurumlarına bağışlamak istiyoruz. Ancak ortak intifa hakkı olmaz diyorlar, bunu nasıl hallederiz? 

KARDEŞLERİN MAHFUZ HİSSESİ YOK

CEVAP: Sizin birinci derece mirasçılarınız yok. Bu durumda ikinci derece mirasçılar içinde kök içinde halefiyet prensibi ile mirasçılar kardeşler. Ancak kardeşlerin mahfuz hissesi yani saklı payı yok. Böyle bir durumda kardeşleri mirastan mahrum edecek tasarrufta bulunmak mümkün oluyor. Ancak haklı olarak ölene kadar da kendinizi ve eşinizi emniyette hissetmek istiyorsunuz. Tatbikatta şöyle yapılıyor. Eşler gayrimenkulleri yarı yarıya (1/2) hisse paylaşıyor, sonra birbirlerine kendi paylarının intifa hakkını devrediyor. Bu işlemden sonra da diledikleri hayır kurumuna vasiyet ediyor.

VASİYETNAME HAZIRLANIRKEN SAĞLIK RAPORU ÖNEMLİ

Bu halde hangi eş önce ölürse, sağ kalan eş yine tüm gayrimenkulden tasarruf edebiliyor. Ne zamana kadar? Sağ kalan eş de vefat edene kadar. Böylece hem eşlerin tasarruf imkanları ortadan kalkmıyor hem de diledikleri hayır kurumuna gerekli bağışı yapmış oluyorlar. Yeter ki vasiyetname yaparken aynı gün itibarıyla bir nörolog, nörosürorşist veya psikiyatrdan sağlık konusunda rapor alınsın.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2019, 10:20

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER