banner53

Kapora Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır? Kapora Sözleşmesi 2020

Gayrimenkul alım satım ve kiralama işlemlerini emlakçı aracılığı ile halletmeyi tercih eden kişiler emlakçıya kapora ödeyebilirler. Kapora kişinin gayrimenkulü almakta-kiralamakta kararlı olduğunu gösteren ilk adımlardan biridir. Böylece emlakçı söz konusu taşınmazı bir başkasına satamaz ya da kiralayamaz.

Kapora Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır? Kapora Sözleşmesi 2020

Kapora verirken emlakçı ile sözleşme imzalanabiliyor. Bu sözleşme, olası bir satış iptaline karşı emlakçı ile kapora sözleşmesi imzalamak, alıcının ve aynı zamanda satıcının da haklarını koruma altına almış olmak anlamını taşıyor.

Böylece alıcı, bu gayrimenkulü almaktan vazgeçmesi halinde, verdiği kaporayı geri alamayacak olup; Satıcının bu gayrimenkulü satmaktan vazgeçmesi halinde ise, kaporayı iade edip ve kapora miktarı kadar daha tazminat ödemek zorunda kalıyor.

KAPORA SÖZLEŞMESİNİN GEÇERLİLİĞİ

Kapora sözleşmesi için zorunluluk olan bir zaman dilimi yoktur. 

KAPORA SÖZLEŞMESİNDE NELER YAZMALI?

Kapora sözleşmesinde alıcı ve satıcı tarafın adı soyadı adresi ve TC kimlik numarası adresi mutlaka yazmalıdır.

Şirket adına ise şirket adı, vergi dairesi, vergi numarası, yetkili adı olmalıdır.

Gayrimenkulün detaylı bilgileri mutlaka yazılmalıdır. Ada parsel numarası, gayrimenkulün özellikleri, metre karesi, içinde bulunan eşyalar veyahut teçhizatlar gibi bütün detaylar mutlaka bu söyleşmede yer almalıdır.

Gayrimenkulün toplamda fiyatının ne olduğunu da buraya yazmanız tavsiye edilir. Yani sadece alınacak kapora tutarını değil, gayrimenkulün satış yapıldığında da ne kadara satılacağı bu söyleşmeye yazılmalıdır.

Kaporanın verildiği tarihi, satışın yapılacağı tarihi de eklemek gereklidir.

Alıcı imzası, satıcı imzası ile birlikte bir de şahit imzası olması tavsiye edilir.

KAPORA SÖZLEŞMESİNDE CAYMA HAKKI VE İADE

Ticari hayatta kaporanın “cayma parası” mahiyetinde verildiği durumlarla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Böyle durumlarda alıcı sözleşmeden cayarsa verdiği kaporayı iade alamayacak; satıcı cayarsa aldığı parayı iki kat olarak vermek durumunda olacaktır.

Her ne kadar taraflar bu niyetle kapora vermiş olsa dahi bu durumun ispat edilebiliyor olması önem arz etmektedir. Aksi taktirde verilen para “cayma parası” olarak değil “bağlanma parası” olarak değerlendirilecektir.

Bu noktada gayrimenkul alış-satışlarına ilişkin verilen kapora üzerinde durmak gerekir. Bilindiği üzere gayrimenkul devrine ilişkin yapılan sözleşmeler yalnızca (satış vaadi şeklinde) noterde veya tapuda gerçekleştirilebilecektir.

Bu sebeple eğer sözleşme noterde veya tapuda yapılmadıysa; her ne kadar kapora “cayma parası” olarak verilmiş olsa da bu işlem geçersiz olacaktır.

Böyle durumlarda alıcı; “kapora” niyetiyle verdiği parayı geri isteyebilecek; satıcı ise sözleşmeden cayarsa bu bedelin iki katını ödemek zorunda kalmayacaktır.

Taraflar kapora sözleşmesinde kısıtlayıcı bir süre de belirleyebilecek, örneğin 1 ay içerisinde bu hakkın kullanılmaması durumunda cayma parasının yanacağı / iade edileceğine ilişkin anlaşabileceklerdir.

Ayrıca taraflar kapora bedelini aşan bir oranda zarara uğramışlarsa bu zarar da talep edilebilecektir. Ancak bir tarafın caymakta haklı bir sebebi varsa bu kişinin ne tazminat ne de cayma parası ödemek zorunda olmadığını bilmek gerekir.

KAPORA SÖZLEŞMESİ 2020

Kapora Sözleşmesini İndirmek için Tıklayınız (Word)

Kapora Sözleşmesini İndirmek için Tıklayınız (PDF)

Aşağıda açık adresi bulunan gayrimenkulü ………………… Emlak ………………………………… ofisi aracılığı ile satın almak – kiralamak amacıyla ………/……/………… tarihinde gördüm. Söz konusu gayrimenkulü satın almak – kiralamak için kendi isteğim ile ……………………………- Yalnız ……………………………………………… - kapora ( pey akçesi ) bırakıyorum.

İş bu kaporayı borçlar kanununun 156/2 maddesi gereğince söz konusu gayrimenkulü almaktan – kiralamaktan vazgeçmem halinde geri alamayacağımı biliyorum. Mülk sahibinin satış - kiralama işleminden vazgeçmesi halinde ise kaparoyu hiç bir kesintiye uğramadan yine  …………………………………… emlak ofisinden nakden ve defaten geri alacağım.

Söz konusu gayrimenkulü satın almamda bana aracılık eden …………………………………… emlak ofisine hizmet bedeli olarak ……………………………… - yalnız ………………………………………………- +KDV’yi en geç tapu akdi/kira kontratı günü peşin, nakden ve defaten ödeyeceğimi gayrikabili rücu kabul ve taahhüt ediyorum. 

İl Adı / Tarih

KAPORAYI VEREN  KAPORAYI ALAN                         

MÜŞTERİ VE GAYRİMENKUL BİLGİLERİ

MÜŞTERİ BİLGİLERİ

Adı Soyadı:

Adres:

Telefon-Faks:

Mobil Tel:

E-mail:

GAYRİMENKUL BİLGİLERİ

Malik/Malikler:

Adres:

Gayrimenkulün cinsi:

Ada:

Pafta:

Parsel:

m2:

İli:

İlçe:

Mahalle:

Sokak:

Kapı No:

Satış- kiralama bedeli: .... TL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER