Kapıcı Dairesinden Elde Edilen Kira için Vergi Ödenir mi?

Apartman veya sitelerin kapıcı daireleri kiraya verildiğinde elde edilen gelir için devlete vergi ödenmesi gerekir mi? işte yanıtı...

Kapıcı Dairesinden Elde Edilen Kira için Vergi Ödenir mi?

KAPICI DAİRESİNİN KİRAYA VERİLMESİ DURUMUNDA

Hürriyet'ten Ahmet Karabıyık imzalı habere göre, konutların, apartmanların ısınması doğalgazla değil, merkezi kalorifer kazanlarında kömür yakılarak sağlanırdı. 20-30 yıl öncesine kadar; kalorifer tesisatlı apartmanlarda, kazanların günlük kömür ihtiyacını sağlamak apartman kapıcılarının göreviydi. Ve birçok apartmanda da kapıcıların bedel ödemeden barındıkları ‘kapıcı daireleri’ vardı.

Doğalgazla çalışan kombi cihazlarının yaygınlaşmasıyla beraber, apartmanlarda kapıcı istihdamı da azaldı. Bu değişimle beraber; apartman yönetimleri de boş kalan kapıcı dairelerini, konut olarak kiraya vererek gelir elde etmeye başladılar.

5.400 LİRADAN DÜŞÜK GELİR ELDE EDİLİRSE

Kapıcı dairesinden elde edilen ’konut kira geliri’ ilk başta apartmanın-yönetimin geliri gibi görünse de, ‘kat maliklerinin kira geliri’ bu gelir aslında. Yani her bir kat maliki kendisine isabet eden elde ettiği kira geliri için (istisna sınırını da aşıyorsa) gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda.

2019 için istisna tutarı: 5.400 lira. 2019’da; yıl içinde toplam 5.400 liraya kadar konut kirası elde edenlerin beyanname vermeleri gerekmiyor.

Dolayısıyla 5.400 liranın altında kira geliri elde edilmiş olsa da vergisi olmayacak. İstisna tutarının (5.400 lira) üstünde konut kira geliri elde edenlerse, bu yıl elde ettikleri kira gelirlerini, istisna tutarını da gelirlerinden düşerek 2020’nin mart ayında (1-25 Mart) beyan etmeleri gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 11:18

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER