Kamulaştırma Ne Demek?

Son yıllarda kentsel dönüşümün ülkemizde hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıyla birlikte sık sık duymaya başladığımız terimlerden biri de kamulaştırmadır. "Kamulaştırma nedir" , Kamulaştırma başka bir ifadeyle istimlak, kamu yararı için yapılan ve kişiye ait taşınmaz malların belli bir projeye göre uygulanması işlemidir

Kamulaştırma Ne Demek?

Bu projeler okul, yol gibi kamunun ortak kullanımına hitap eden projelerdir. Kamulaştırma zorla satın alma işlemi olarak da kısaca adlandırılabilir. Bu satın alma işlemi kanunla düzenlenen esaslar çerçevesinde gerçekleşir.

KAMULAŞTIRMA DEVLET ELİYLE YAPILIR

Kamulaştırma işlemini yapanlar devlet kurumu altında hizmet veren birimlerdir. Yani DSİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Üniversiteler gibi kurumlardır. Bu kurumlar kanunlar çerçevesinde özel mülkiyetteki taşınmazları satın alma hakkına sahip olacaklardır. Ayrıca kamulaştırmanın kendi içerisinde ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlar normal kamulaştırma ve acil kamulaştırmadır.

KAMULAŞTIRMA NEDİR

"Kamulaştırma nedir" , Kamulaştırma yapmak  başka bir ifadeyle istimlak etmek , kamu yararı için yapılan ve kişiye ait taşınmaz malların belli bir projeye göre uygulanması İşleminin genel adıdır

ACİL KAMULAŞTIRMA NEDİR?

Acil ya da "acele kamulaştırma" olarak da tanımlanan bu terim son senelerde ismini sıkça duyduğumuz bir kavramdır. "Acele kamulaştırma", kamulaştırma prosedürlerinin bakanlar kurulu kararı ile hızlandırıldığı bir yöntemdir. Bu uygulama sayesinde satın alma işlemi çok daha kısa sürede gerçekleşir. Kamu yararına olacak durumlarda ve aciliyet teşkil eden konularda gecikmeye fırsat vermeksizin işlemler halledilecektir. Acele kamulaştırma kararı alma yetkisi de sadece Bakanlar Kurulu’na verilmiştir. Acil kamulaştırma konusunun en çok görüldüğü alan da Karayolları olmuştur. İkinci en yaygın olarak kullanıldığı alan da kentsel dönüşümdür.

KAMULAŞTIRMA SÜRECİ

Kamusallaştırmayı yapacak olan kamu idaresi öncelikle kamu yararı kararını almak zorundadır. Bu karar alındıktan sonra onay merciler kamulaştırma için onay verir. Bu sayede süreç de başlamış olur. İdarenin bir plan yapması gerekir ve bu planda taşınmaz malların sınırını, cinsini, yüz ölçümünü gösteren alanlar olmalıdır. İdarenin bazı konularda araştırmalar yapması gerekir ve bu araştırmalarda mal sahiplerinin kim olduğu, adresleri, tapuları ve vergi kayıtları da yer alır.

Kıymet takdir komisyonu olarak görevlendirilen komisyon taşınmazların bedelini belirlemek için çalışır. Ayrıca dava ederek değeri arttırabilirsiniz. Bedel belirlendikten sonra bu bedel üzerinden uzlaşma komisyonuyla pazarlık başlar. Malın sahibine, tespit edilen tutar belirtilmeden peşin ya da taksitli ödemek nedeniyle satın almak istediğini söyler. Bu aşamada mal sahibinin kamulaştırma konusundan haberi yoktur.

UZLAŞMA KOMİSYONU İLE PAZARLIK

Malik ya da yetkili satıcı yazının gönderilmesinden sonra 15 gün içinde geri dönüş sağlayarak uzlaşma komisyonu ile pazarlığa girer. Ancak malik yazıyı teslim aldıktan sonra 15 gün geçmesine rağmen herhangi bir idareye konuyla ilgili başvurmazsa ya da pazarlık yapmasına rağmen bunlardan bir sonuç alamazsa kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili davası açabilir.

Kamulaştırma için pazarlık görüşmelerinden sonra taraflar anlaşmaya varırsa bir anlaşma tutanağı hazırlanır ve taraflar bu anlaşma tutanağına imza atar. Tutanağın tanziminden sonra en çok 45 gün içerisinde tutanakta yer alan bedel malike ödenmelidir. Bunun için taraflar tapuda bir araya gelmek zorundadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2020, 03:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
zerrin eygören
zerrin eygören - 1 yıl Önce

bilgilerinizden çok istifade ettim

Niyazi Demirkıran
Niyazi Demirkıran - 1 yıl Önce

Bilgi açısından faydalı ,bizi emlak konusunda aydınlattığı kız için. Teşekkür ederim

Emlakhaber
Emlakhaber @Niyazi Demirkıran - 1 yıl Önce

Sitemizi takip ederek emlak konusunda her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz yorumunuz için teşekkür ederiz

KalemYazar
KalemYazar - 1 yıl Önce

İnanın "kamulaştırma " hakkında detaylı bilgilere sahib oldum teşekkür ederim

emlakhaber
emlakhaber @KalemYazar - 1 yıl Önce

Degerli yorumunuz için teşekkür ederiz

Hakkı akalmaz
Hakkı akalmaz - 1 yıl Önce

Kamulaştırma konusunda İnternt'te bayağı bir araştırma yaptım. Hatta arama sonuçlarında kamulaştırma kelimesi ve türevlerini çokça aradım. Türkiye çapında ünlenmiş siteler bile sizin kadar bilgi vermedi. Kamulaştırma nedir? Tam burada bilgi edindim. Teşekkür ederim.

emlakhaber
emlakhaber @Hakkı akalmaz - 1 yıl Önce

Degerli yorumunuz için teşekkür ederiz

Çalışkan Okul
Çalışkan Okul - 1 yıl Önce

Özellikler kentsel dönüşüm süreci hakkında toplumda bir çok bilgi kirliliği mevcut. Bu bilgi dolu yazı ile soru işaretleri bir bir gidiyor. Toplumundaki yanlış bilinen doğruları hatırlatan yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Emlakhaber
Emlakhaber @Çalışkan Okul - 1 yıl Önce

Degerli yorumunuz için Teşekkür ederiz

ihsan AKAR
ihsan AKAR - 1 yıl Önce

Bu sıralarda yeni ev bakıyoruz,bazı dairelerin önü açık , ama ilerde kapanacak mı diye sorduğumuzda bazı yerlerde kamulaştırma olacak burada vs deniyor pek anlamıyordum.Bu yazı sayesinde Kamulaştırma ne demek öğrenmiş oldum.Emlakgündemi com sayesinde ev almadan önce tereddüt ettiğim bir çok konu da açıklık kazanmış oldu.Teşekkürler.

emlakhaber
emlakhaber @ihsan AKAR - 1 yıl Önce

degerli yorumunuz için teşekkür ederiz

Ömer Kılıçaslan
Ömer Kılıçaslan - 1 yıl Önce

Birçok emlak sitesinde olmayan bilgileri bize sundugunuz için sonsuz teşekkürler. Kafamda ki sorular in cevabını buldum.

EMLAKHABER
EMLAKHABER @Ömer Kılıçaslan - 1 yıl Önce

Sitemize yaptıgınız degerli yorumunuz için teşekkür ederiz

Kayseri Emlak
Kayseri Emlak - 1 yıl Önce

Kamulaştırma konusunda ve diger konularda emlakgundemi bana bayagı yol gösterici oldu teşekkür ederim