banner53

İsteyen Merkezi Isıtmadan Çıkabilir mi?

Merkezi ısıtma sisteminden çıkarak bağımsız bölümünüzü ferdi olarak ısıtmanız yasal olarak mümkün değildir...

İsteyen Merkezi Isıtmadan Çıkabilir mi?

“Kredi ile yeni ev aldım. Merkezi doğalgazlı bir bina, 6 katlı ve 24 daireli. Yönetici, ‘doğalgaz parası çok gelecek’ diye kaloriferleri akşam 23.00 ile sabah 06.00 arasında tamamen kapatıyor.

Ben ‘gece düşük ısıda yanmaya devam etsin’ diye ısrar ettim. ‘Biz yıllardır böyle yakıyoruz. Biz memnunuz, istediğin yere şikâyet et’ diyor. Ben de Isparta’daki doğalgaz şirketine gittim.

‘Merkezi sistemden ayrılmak istiyorum’ dedim. Onlar bunun mümkün olmadığını söyledi. Isparta’da geceler çok soğuk ve ben üşüyorum. Ne yapabilirim?”

Merkezi ısıtma sisteminden çıkarak bağımsız bölümünüzü ferdi olarak ısıtmanız yasal olarak mümkün değildir.

Binalarda enerji kullanımı ve yakıt tasarrufu ile ilgili mevzuata göre merkezi sistemle ısınan binalarda bağımsız bölüm içi ısılarının 15 santigrat dereceden aşağıya düşürülmemesi esastır.

Kat malikleri kurulu tarafından ısının bu derecenin altında tutulmasına ilişkin bir karar varsa bu kararın iptali için dava açılması gerekir.

Karar yoksa yönetimin bu uygulamasına karşı hâkimin müdahalesi istenebilir.

Sulh hukuk mahkemesine başvurularak hâkimin karar vermesi talep edilmelidir. Buna aykırı uygulama Kat Mülkiyeti Kanunu’na aykırılık teşkil eder.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER