banner53

İstenmeyen Kiracının Binadan Çıkarılması

Gürültü yapan, komuşularını rahatsız eden, komuşluk hukuna riayet etmeyen kiracı ev sahibi istemese dahi, kat maliklerinin oy birliğiyle karar almasının ardından dava açılarak çıkartılabilir.

İstenmeyen Kiracının Binadan Çıkarılması

Ev sahibi kiracısına karşı dava açmak istemese bile bina sakinleri çoğunluk imzasıyla bu davayı açabilir. Konuyla ilgili Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin bir kararı bulunuyor.

Öncelikle söz konusu gürültünün Apartman Gürültü Yasağı kapsamında belirtilen saatlerde yapılması gerekir. Buna göre öğlen 13:00 ve 15:00 ile akşam 19:00 sabah 07:00 saatleri arası gürültü yapmak yasaktır. Konutlardaki bu yasak Pazar günleri için de geçerlidir.

EV SAHİBİ İSTEMESE DAHİ

Bu kurallara uymayan ve kat maliklerini rahatsız eden kiracı öncelikle uyarılır. Ve bu durum ev sahibine bildirilir. Ev sahibi dilerse kendi, eğer kendi istemezse de kat malikleri tarafından gürültü yapan kiracısına tahliye davası açılabilir.

Benzer bir durumla oturduğumuz sitede karşılaştık. Üst katımıza taşınan bir kiracı, sabahlara kadar yüksek sesli müzik açıp partiler veriyordu. Ev sahibi ise ben kiramı alıyorum diyerek ilgisiz kaldı. 

Ancak site yönetimi imza toplayarak gürültü yapan kiracıya dava açtı. 

Bu dava sonucunda yaklaşık 1 yıl sürdü ama kiracı, binayı terk etmek zorunda kaldı. Yine bu sürede dava dosyasına eklemek için polis tutanaklarını da saklayın.

Gürültüyü durdurmak için zaman zaman polis çağırmak zorunda kalıyorduk. 

Polis tutanakları da dava dosyasına eklendi. Özünde kiracıyı tahliye etmek çok kolay ve kısa süreli bir iş değil.

O yüzden mümkünse evini kiraya verecek ev sahiplerinin bu konuda çok hassas olmasına fayda var.

Kat Mülkiyeti Kanunu madde 33'te yer alan esaslara göre, kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebiliyor.

Gerek kat malikleri ve gerekse bağımsız bölümü her ne sebeple olursa olsun sürekli biçimde kullananlar, bağımsız bölümü, eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak ve diğerlerini rahatsız etmemek zorundadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER