banner53

İskanı Olmayan Konut Satılır mı? Kredi Çıkar mı?

Bir konutun oturum iznine iskan belgesi denir. Ruhsatlı yapılarda, inşaatın tamamlanması ile belediyelerin İmar Müdürlüğü’nden alınan iskan belgeleri, resmi olarak bina kullanımına izin verilmesi anlamına gelir. Peki, iskansız ev alınıp satılabilir mi?

İskanı Olmayan Konut Satılır mı? Kredi Çıkar mı?

İSKAN BELGESİ NASIL ALINIR?

Yapı kullanım izin belgeleri, binaların bağlı bulunduğu belediyeler tarafından veriliyor. İnşaat firması veya yetkilisi tarafından, belediyeye dilekçe form ile müracaat edilerek alınabilir.

Başvuru sonrasında, inşaatın tamamlanması, tüm prosedürlerin ruhsat ve eklerine göre tamamlanmış olması gereklidir.

Belediye görevlisi tarafından, tasdikli projeye uygunluk sağlanarak denetleme sağlanıyor. İskan izni yani Yapı Kullanım Belgesi, tasdikli projeye uygunluk dahilinde veriliyor.

Bölgenin imar planı, yapı ruhsatı veya eklerine uygun şekilde yapılmayan projelere, iskan belgesi verilmiyor. 

İSKANSIZ EV SATILIR MI? KREDİ ÇIKARI MI?

Yapı Kullanım İzni olmayan yapılar, resmi olarak inşaat halinde nitelendiriliyor. Dolayısıyla, iskansız yapılarda yapılan satışlar daire olarak değil arsa hissesi satışı olarak yapılıyor.

İskansız evler satın alınırken, daire tapusu yerine arsa tapusu veriliyor.

İskan belgesi olmayan evler için banka kredileri kullanılamıyor. Konut kredisi kullanarak, iskansız ev almayı düşünen kişiler nakit veya birikimleriyle satın alma işlemi yapabilirler.

Ayrıca iskan belgesi olmayan binalara abonelikler verilmiyor. Elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin alınabilmesi için iskan belgesinin olması şarttır.

YAPI KULLANIM BELGESİ ALMA ŞARTLARI

Bir bina için iskan raporu alınabilmenin ilk şartı; inşaat çalışmalarının tamamlanmış olmasıdır.

Yapı ruhsatları; belgenin verildiği tarihten itibaren 2 sene içerisinde başlamış ve aynı tarihten itibaren 5 sene içerisinde tamamlanmış olması gerekiyor.

Yapı ruhsatına ve projeye uygunlukla tamamlanan binaların inşaatları tamamlandığında, iskan belgesi için müracaat yapılabilir.

İskanın bina için değil arsa için tapu alınabileceğini gösteriyor.

Peki iskan belgesi için neler gereklidir?

-- Tapu Kaydı

-- Yapının adres bilgileri/ ada- parsel bilgileri

-- Bağımsız bölümlerin türleri

-- Arsa payları ve numaraları

--  Metrekare ölçüleri

-- Bağımsız bölümlerin sınıfları

-- Mal sahiplerinin bilgileri

belgeler ile belediyelerden Yapı Kullanım ruhsatı yani iskan belgeleri alınabilir.

İskan raporu almak için inşaat sahibi, müteahhit ya da inşaat yetkilisinin, dilekçeyle ilgili belediyeye başvuru yapması gereklidir.

Teknik elemanlar, binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılıp yapılmadığını yerinde kontrol ederek, proje iskanına onay veriyor. TEDAŞ, Türk Telekomünikasyon, Sivil Savunma Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü gibi kuruluşlardan su, elektrik, telefon, sığınak, yangın, asansör tesisatları ile ilgili teknik raporlarla istenilen belgeler arasındadır.

Ardından noter onaylı taahhütname ile Yapı kullanma İzni Amirliğine iletilen belgelerle, iskan izni alınabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 00:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
İrfan Doğan
İrfan Doğan - 9 ay Önce

İnşaat ruhsatları 2 yıl içinde başlanmış olmak kaydı ile 5 yıl süre ile geçerli olup 5 içinde bitirilemeyen yapılar ile ruhsata aykırı bir imal var ise onaylı tadilat projesi ile ikinci kez 5 yıl süreli inşaat ruhsatı verilebilir ve bu süre içinde yapının bitirilmemesi durumunda verilmiş olan yapı ruhsatı tamamen iptal edilmiş olur.
Böylesi durumlarda bu süreler içinde alınan konut yada işyeri için kredi kullanmak mümkündür.

yziyacekic@hotmail.com
yziyacekic@hotmail.com - 6 ay Önce

2017 yılında iskanı olmayan daire aldım Tapuda mali değer olarak 45000 tl gösterildi. 2019 un 12.ayında da iskan alındi. Belediyeye vergi beyanında bulundu . Mali değer 160000 olarak belirlendi. 2020 yılının haziran ayında evimi krediyle vatandaşın birine sattım. Tapuda mali değeri kredi kullandıkları için 225000 olarak belirtik. Benim sorum şu bana vergi borcu çıkar mı Bu konuda ne yapmam gerekir. Bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum.

EMLAK GÜNDEMİ: Alınan gayrimenkuller 5 yıldan önce satıldığında elde edilen kazanç üzerinden Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi ödenir. Bunun için nasıl bir çözüm bekliyorsunuz? Vergi ödemeyeceğiniz bir yol yok maalesef.

SIRADAKİ HABER