İpotekli Ev Satılabilir mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "Üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazın satışı mümkün müdür?" sorusunu cevapladı.

İpotekli Ev Satılabilir mi?

İpotekli bir gayrimenkulün bir başkasına ipotek borcu ile beraber devrine engel durum bulunmaz. Bunun için ipotek alacaklısının izni de gerekmiyor.

Devri takiben, tapu müdürü Türk Medeni Kanunu'nun 1019. maddesi hükmü uyarınca alacaklıya durumu haber verecek, alacaklı bir sene içerisinde eski borçludan yeni bir teminat talep etmezse borçlu yeni maliki kabul etmiş olur.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2021, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER