banner53

İntifa Hakkı Olan Gayrimenkul Satılabilir mi? İntifa Hakkı 2020

İntifa hakkı, mülkiyeti bir başkasına ait olan bir gayrimenkulün tamamından yararlanma hakkına denir. Peki intifa hakkı kurulan bir gayrimenkul satılabilir mi?

İntifa Hakkı Olan Gayrimenkul Satılabilir mi? İntifa Hakkı 2020

İntifa hakkı, başkasına ait bir taşınmaz maldan tamamıyla yararlanmak ve kullanmak hakkı olarak tanımlanıyor. Bu hak, ona sahip olan kişinin en çok hayatı ile sınırlı olabiliyor. Süreli olarak da verilebiliyor. İntifa hakkı, taşınmazlarda tapu kütüğüne tescil ile kuruluyor.

Medeni Kanun gereğince taşınmazlarda intifa hakkının kazanılması ve tescilinde, aksine düzenleme olmadıkça, mülkiyete ilişkin hükümler uygulanıyor.

İntifa hakkı kurulması için gerekli evraklar nelerdir?

İntifa hakkı için gerekli evraklar ile birlikte Tapu Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor. İntifa hakkı için gerekli evraklar şu şekilde sıralanıyor:

İntifa hakkı için gerekli evraklar:

-- İntifa hakkı tesis edilecek taşınmaz malın tapu senedi,

-- İntifa hakkı tesisini isteyen tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları,

-- Tarafların birer vesikalık fotoğrafı.

-- İntifa hakkı mahkeme kararı ile tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı.

İntifa hakkı olan taşınmaz kiraya verebilir mi?

Taşınmazın intifa hakkına sahip olan kimse taşınmazı kiraya verebiliyor. Ancak çıplak mülkiyet sahibi kişi, gayrimenkulü kiraya veremiyor.

İntifa hakkı kaç kişiye verilir?

İntifa hakkı bir kimseye veriliyor. Gerçek kişilerde intifa hakkı, hak sahibinin hayatı ile sınırlı oluyor.

İntifa hakkı olan taşınmaz satılabilir mi?

İntifa hakkı sahibi gayrimenkul üzerinde fiili ya da hukuki tasarruflar yapamıyor. Buna göre intifa hakkı sahibi tarafından gayrimenkul satılamıyor ve ipotek ettirilemiyor. İntifa hakkı olan evin satışını kuru mülkiyet sahibi yapabiliyor.

Satış sonrasında taşınmazın maliki değişse de taşınmazın intifa hakkı yine sabit kalıyor ve o kişiye geçmiyor. Bu nedenle taşınmaz mal satışlarında yapılacak araştırmalarla birlikte intifa hakkı olup olmadığının da öğrenilmesi faydalı oluyor.

Aksi halde, taşınmaz satın alınsa bile, intifa hakkı bir başka kimsede olacağından bu taşınmaz kullanılamıyor.

İntifa hakkı miras kalır mı?

İntifa hakkı mirasçıya intikal etmiyor, devredilemiyor.

İntifa hakkı ölümle sona erer mi?

İntifa hakkı süreli veya hak sahibinin hayatı boyunca tanınabiliyor. Süresiz olarak tanınması halinde veya hak sahibinin hayatından daha uzun bir süre öngörülmüş olması halinde hakkın süresinin hak sahibinin hayatı ile sınırlı olduğu kabul ediliyor.

Tüzel kişilerde ise en çok yüz sene süre öngörülebilir. Öngörülen süreden önce tüzel kişiliğin sona ermesi halinde bitiyor.

İntifa hakkının kaldırılması davası nasıl açılır?

Sözleşmeyle tesis edilen intifa hakkının kaldırılması için dava açılabiliyor. Sözleşmeyle tesis edilen intifa hakkının kaldırılması davasında intifa hakkı sahibinin sözleşme dahilinde bulunan anlaşmalı hükümleri yerine getirmediğini öne sürecek ispatınız ve resmi belgelerinz varsa sözleşmenin feshini isteyebilirsiniz. Bu durumda fesih için geçerli bir resmi sözleşmenizin bulunması gerekiyor.

İntifa hakkından feragat edilir mi?

İntifa hakkı sahibi tapu sicil müdürİüğüne müracaatla hakkından vazgeçebiliyor. Harç olarak emlak beyan değerinin 2/3’ünden az olmamak üzere bildirilen değer üzerinden çıplak mülkiyet sahibinden harç tahsil ediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Leyla özel
Leyla özel - 5 ay Önce

Bir ev aldım çocuklarımın üstüne yaptım lakin intifa hakkını kendim aldım ne olur ne olmaz diye şimdi satışını yapmam gerekiyor satış hakkım var mı ve herhangi bir belge gereklimidir.

EMLAK GÜNDEMİ: Satışı çocuklarınızda rızası ile yapabilirsiniz. Onlar olmadan satış gerçekleşemez.

Rukiye güler alkan
Rukiye güler alkan - 5 ay Önce

Eşimle ydatırımlık bir ev aldık intifa hakkı eşimdd tapu benim adıma şimdi mahkemiliğiz bu evden bende kira alabiliyomuyum nr yapmam gerek.teşekkrler

Sevda Celik
Sevda Celik - 5 ay Önce

Tapu benim üzerime benden sonra kızıma kalması için ne yapabilirim ayrıca bir oğlumda var ona kalmasın istiyorum. Intifa hakkını verirsem benden sonra kızıma kalırmı. Vasiyet versem kizima sonra oğlum mahkemeyle elinden alırmı.. tesekkurler..

EMLAK GÜNDEMİ: Çocukların saklı payları vardır. Siz evinizi kızınıza verseniz dahi ileride oğlunuz açacağı dava ile mirastan payını alabilir. Türkiye'de çocuklar mirastan mahrum bırakılamıyor.

İLYAS KESKİN
İLYAS KESKİN - 4 ay Önce

Merhabalar,
Dairenin intifa hakkı babaya, kuru mülkiyeti kızına ait. Daireyi satmak istiyorlar. Acaba önce intifayı kaldırmak zorunda mıyız? Yoksa kuru mülkiyet satışından sonra intifa hakkından feragat işlemi ile satışı sonuçlandırabilir miyiz?
İntifadan feragat işlemi satış gibi mi değerlendiriliyor?
Şimdiden teşekkürler,

EMLAK GÜNDEMİ: İntifa hakkı olan taşınmazın satışı mümkündür ancak satış sonrasında taşınmazın maliki değişse de taşınmazın intifa hakkı yine sabit kalır ve o kişiye geçmez. Bu yüzden intifa hakkı olan kişinin de satışa rıza göstermesi intifa hakkında vazgeçmesi gerekir. İntifa hakkı olan kişi hakkından vazgeçsin-geçmesin taşınmazın satışı yapılabilir.

Murat Elden
Murat Elden - 4 ay Önce

Merhaba Kullanım hakkını nasıl alabiliriz. Ortak aldığımız taşınmazın olduğu tapu müdürlüğüne mi gideceğiz. Yoksa kendi İlimizdeki tapu müdürlüğü işlemi yaparmı ? birde bedelli kullanım ve bedelsiz kullanım arasında ne fark vardır acaba ? bilgi rica ederim.

nesrin
nesrin - 2 ay Önce

MERHABALAR ikinci evlik yaptıM eşim nkah kıymadan önce cocuklarına mıras ını paylastırdı daha sonra bana kızının uzerındeki dairayi benim uzerime yapacagını soyledi tapuda ismim geciyor ama satış işleminden intifa hakkı vardır yazıyor tapuda lehtar eşim alehtar olarak benim ismın yazıyor bu tapudan benim ilerde kendi cocuklarım faydalanabirmi ben satıs yapabilirmiyim

EMLAK GÜNDEMİ: Satış yapamazsınız. Sizin çocuklarınız ve diğer çocuklar eve diğer mallara eşit mirasçı olur.

Kader bilir
Kader bilir - 6 ay Önce

Bilmiyorum tapu muydu noter mi annem icin imza verdik babamin olumuyle dairede oturuyor. eger oyle ise annemin ölümunden sonra miras hak sahibi olabiliyor muyum?

EMLAK GÜNDEMİ: Evet olursunuz. Anneniz yaşadığı sürece konutu kullanır, ölümünden sonraysa çocukları miras haklarını alırlar.

Hatice arıcı
Hatice arıcı - 4 ay Önce

Slm ben kizima dairemi intifa hakki yaparak noterde verdim tapuyuda kızımın üzerine geçirdim şimdi kizim bana vekalet verdi daireyi satmak istiyoruz tapuda nasıl işlem yapılır sata bilirmiyiz teşekürler

EMLAK GÜNDEMİ: Vekaletnamede hangi işlemler belirtilmiş ise vekil sadece o tapu işlemlerini yapabiliyor. Bu yüzden konut satışı ya da kira işlemi mi yapılacak yoksa ipotek, kat karşılığı inşaat ya da terkin mi yapılacak açık şekilde işlemin adı belge üzerine yazılı olmalıdır.

Muhammet targil
Muhammet targil @Hatice arıcı - 2 ay Önce

Bı ev aldım lakin diğer taşınmaz evin bir kısmı tapuda benim kullandığım alandan geçiyor bu kullandığım kısmı kağıt üzerinde şahitler eşliğinde muhtar mühüru eşliğinde satın aldım ama resmiyette yok taşınmazın sahibi ilerde satarsa benim için bir sıkıntı olur mu teşekkürler..

EMLAK GÜNDEMİ: Elbette olur. Tapu sahibiyle anlaşmanız gerekiyor.


SIRADAKİ HABER