banner53

İnşaat Halindeki Binada Gelen Faturaları Kim Öder?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "12 Temmuz 2019 bir binadan 2+1 daire aldım. Elektrik ve su abonesi olmak istiyorum ama inşaat tam bitmediği için çevre ve altyapı çalışmaları da tamamlanmamış. Geçici müteahhit beni arayıp ‘235 lira elektrik faturası geldi sen kullandın’ diyor ve hala inşaat devam ediyor. Ödeme zorunluluğum var mı? sorusunu cevapladı.

İnşaat Halindeki Binada Gelen Faturaları Kim Öder?

BİTMEMİŞ İNŞAATTA GELEN FATURALAR

SORU: 12 Temmuz 2019 bir binadan 2+1 daire aldım. Elektrik ve su abonesi olmak istiyorum ama inşaat tam bitmediği için çevre ve altyapı çalışmaları da tamamlanmamış. 1 ay evde kaldım, seyyar kabloyla 1 ampul taktım.

Geçici müteahhit beni arayıp ‘235 TL elektrik faturası geldi sen kullandın’ diyor ve hâlâ inşaat devam ediyor. Ne zaman biteceği de belli değil. Ödeme zorunluluğum var mı? 

ŞANTİYE TARİFESİ

CEVAP: Yapımı süren bir binada elektrik şantiye tarifesinden kullanılır. Anlaşıldığı kadarı ile de okuyucumun kullandığı elektrik, inşaat nedeni ile bağlanan elektriktir ve şantiye tarifesine tabidir.

Tek sayaç vardır, harcama bu sayaç ile tespit edilir. Zira bir seyyar kablo ile bir ampul bağladığını söylüyor. Böyle bir sarfiyatta okuyucumun durumunda olan birinin kullandığı elektriği hesaplamak mümkün değildir.

NE KADAR HARCANDIĞI BULMAK İMKANSIZ

Zira aynı sayaç inşaat için harcanan elektriği de gösterdiği gibi okuyucumun kullandığı elektriği de birlikte göstermiştir.

Üstelik bir ay için sadece gece aydınlanmak için kullanılan bir ampul ne kadar elektrik harcar? Bir de yeni sistem ampulleri düşünürsek!

Eski sistem ampullerin yani flamanlı dediğimiz ampullerin artık kullanılmadığı tasarrufu ampul kullanma durumunda olduğumuz günümüzde bir ay bir ampulün 235 liralık harcama yapma imkanı yoktur. Dolayısıyla verilen bilgi çerçevesinde talep aşırıdır.

ÖDEME ZORNLULUĞU YOK

Peki durum nedir? Sayaçta okunan değer için elektrik sağlayıcısına karşı borçlu müteahhittir. Bu kesin. Ancak okuyucumun da az da olsa bir kullanımı bulunduğundan makul bir bedel ödemesi düşünülür. Ancak bu makul rakamın ne olduğunun tespiti kolay değildir.

Belki bu konuda bir bilenden yaklaşık bir rakam sorularak bu rakam ödenir ama buna rağmen müteahhidin de makul biri olması gerekir. Bu rakam konusunda uzlaşma olmazsa da müteahhidin de elinde , uygulayacağı bir müeyyide yoktur.

Olsa olsa hiç istenmediği halde taraflar arasında bir husumet doğmuş olur ki bunu hiç kimse istemez, hiç kimseye yarar sağlamaz.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 10:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman şahin
Süleyman şahin - 6 ay Önce

Aynı durum bizdede söz konusu sürekli şantiye eletirik parası ödüyoruz iskanina almıyor daire oturanlar arasında sen az yaktın ben çok yaktım sürekli münakaşa süzme saat taktik taktırmaya kar var onlar oddemese yine kesiliyor mutahit bizi birbirimize düşürdü iskanı almiyo ne yapmalıyız

Gizli
Gizli - 3 ay Önce

Evimiz 3 katlı bir aile binası,birinci katının oturumu var ve sadece birinci katta(dükkan üstü)ana sayaç var. Suan ikinci katta da oturan var sayaç ayırıcı taktılar ama fatura hep bize çok geliyor onlar 3/1 ödüyor kilovatta öyle yazıyor diyorlar kilovat ölçeklerin doğruluğu nedir ? Hep biz ödüyoruz çoğunu ?

Ünal Akbas
Ünal Akbas - 1 ay Önce

Ben mutaitten iskanı alınmamış daire aldık bize üç ay içinde iskanı alacağını söyledi. bizde elektrik satimizi taktırdım ve sayactan. Kullandım iskan alınıp abone olana. Kadar. Yaktigim. Elektrik. Belli mutait 17ay sonra iskan aldı sayacı okuttum 1050tl fazla kaçak kullanım cezası yazıldı. Mutaitin sorumluluğunu yerine getirmemesi sonucu. Bu. durum. Oluştu. Ama mutait kabul etmiyor. Ne yapmalıyız lütfen yardım. Edermisiniz

EMLAK GÜNDEMİ: İskan müteahhitin sorumluluğundadır. İskanın gecikmesinden kaynaklı tüm zararlarında müteahhitçe karşılanması gerekir. Eğer zararınızı karşılamazsa dava açmanız gerekiyor.

SIRADAKİ HABER